آشپزخانه اي زيبا

وجود آشپزخانه در هر ساختماني ضروري است. آشپزخانه بايد در ارتباط نزديك و تنگاتنگي با غذاخوري و ورودي باشد اما در جايي مناسب از فضاي ساختمان و محيط كار، زيرا اگر در هنگام ورود به منزل و فضاي كار در اولين نگاه، چشمان شما به طور مستقيم سمت آشپزخانه افتاد بايد منتظر انتقال حسي از گرسنه بودن به شما بود. پس بهتر است كه فضاي مناسبي براي قرارگيري محيط آشپزخانه در منزل يا محيط كار در نظر گرفت. در فضاي داخلي آشپزخانه نيز بايد براي تهيه غذا روي سطح ميزها جاي كافي وجود داشته باشد، براي گردش هوا و تهويه نيز بايد هم به صورت طبيعي و هم به صورت مصنوعي براي آسايش و كار بهتر به طور اصولي از ملزومات در آشپزخانه باشد. جهت باز شدن درهاي كابينت، بايد بر خلاف جهت حركت شخص در آشپزخانه باشد. آشپزخانه بهتر است در نماي شمالي ساختمان واقع شود. وسايل آشپزخانه بايد ارتباط خوبي با هم داشته باشند.

مثلث كار

در آشپزخانه سه فعاليت عمده انجام مي شود كه عبارتند از:

  1. نگهداري مواد غذايي
  2. شستشو
  3. پخت و پز

به عبارت ديگر مثلث كار آشپزخانه از سه راس نگهداري، شستشو و پخت و پز تشكيل مي شود. رفت و آمد در آشپزخانه بايد از مثلث كار، جدا باشد.

در اين قسمت به شكل هاي مختلف فضاي آشپزخانه مي پردازيم تا شناخت بيشتري نسبت به فضاي آشپزخانه خود پيدا كنيد.

  1. آشپزخانه L و مثلث كار كه قابليت عملي براي open شدن دارد.
  2. آشپزخانه V و مثلث كار كه داراي سه ضلع عمود بر هم است. از يك ضلع آن مي توان براي open كردن آشپزخانه استفاده كرد.
  3. شكل خطي آشپزخانه كه در آن همه وسايل در يك خط قرار مي گيرند و در ارتباط با هم هستند. در اين فضا مثلث كار وجود ندارد.
  4. آشپزخانه كريدوري كه در آن وسايل در دو طرف چيده مي شوند و امكان open شدن در آن بسيار كم است.
  5. آشپزخانه شبه جزيره اي كه از يك طرف كاملا باز و از طرف ديگر به نحوي بسته است، از اطراف نيز بسته است.
  6. آشپزخانه جزيره اي، كه در آن يكي از وسايل مثلث كار در يك ضلع قرار گرفته است و بقيه مي توانند در ضلع هاي ديگر قرار بگيرند.
  7. آشپزخانه open كه امكان مشاهده قسمت هاي ديگر خانه را فراهم مي كند.

براي داشتن يك آشپزخانه مناسب لازم است كه ديوارها و كابينت ها و تمامي قفسه ها با رنگ دلخواه اعضاي خانواده انتخاب شود و اين كار بهتر است از ميان چرخه رنگ انتخاب و رنگ آميزي شود. اگر پنجره اي در آشپزخانه وجود دارد، بهتر است كه رنگ متضاد ديوارها استفاده شود. پرده را نيز همرنگ يا تلفيقي از زرد، قرمز و نارنجي انتخاب كنيد. در خريد ميز و صندلي آشپزخانه هم تمام دقت خود را در نظر بگيريد كه رنگي متناسب و هماهنگ با سايز وسايل آشپزخانه شما داشته باشند. مثلا اگر پايه هاي فلزي و رويه اي هم رنگ با زوار پنجره داشته باشند بسيار چشم نواز مي شوند.(اگر زوار پنجره شما زرد است رويه صندلي ها را نيز از پارچه زرد انتخاب كنيد)

نور در آشپزخانه

براي تزئين آشپزخانه از نور طبيعي و مصنوعي استفاده كنيد. پنجره در ارائه نور طبيعي به آشپزخانه از اهميت زيادي برخوردار است. معمولا پنجره مي تواند در صورت مشرف بودن به فضاي سبز يكي از تابلوهاي آشپزخانه باشد. پنجره رابطي بين آشپزخانه و فضاي خارج مي باشد كه بهتر است در مقابل منظره اي زيبا قرار داشته باشد.

رنگ در آشپزخانه

نور عاملي است كه به وسيله آن رنگ ها مشاهده مي شوند. هر كدام از رنگ ها پيام، حالت و خصوصتي خاص دارند. رنگ ها بيان كننده شخصيت اشخاص و انتقال كننده پيام هاي مختلفي هستند. آگاهي از اين مسائل باعث مي شود كه براي بيان احساس دروني مان از ابزار درست استفاده كنيم. مي توان با ارائه يك رنگ خاص در آشپزخانه يا جابجايي رنگ ها و در كنار هم قرار دادن آنها، احساس و انديشه دروني مان را به بيننده انتقال داد. براي وسايل آشپزخانه از رنگ هاي مناسب و آرامش بخش استفاده كنيد.

گل و گياه

بهتر است براي تزئين آشپزخانه از گل هاي مصنوعي استفاده نكنيد، زيرا براي بيننده پيام عشق و علاقه ندارند و آتش زا هستند. گل هاي طبيعي داراي انرژي مثبت و تداعي كننده آرامش و نظم طبيعت در محيط زندگي شما هستند، سعي كنيد محيط و روح و روان خود را اينگونه با طبيعت هماهنگ، آرايش و سازمان دهيد.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.6/5 - (28 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم