آبي

رنگي بسيار خنك است. رنگ آبي كنار سفيد نشان دهنده صلح و صفا و پيام آور آرامش و سكوت است و اگر براي ديوارها استفاده شود، تشنج را از محيط كار و يا زندگي شما دور مي كند. رنگ آبي در كنار رنگ هاي سفيد، قهوه اي كم رنگ يا پررنگ و طوسي پررنگ، رنگ بسيار مناسبي براي اتاق خواب و اتاق نشيمن است، زيرا حس راحتي و استراحت كردن را به شما القا مي كنند. آبي رنگي است آرام و دورنگرا كه بيننده را به سمت خود مي كشد و در درون آرامش خود، نرم مي سازد و به خواب مي برد. آبي چشم را به سوي خود متوجه مي كند. رنگ آبي موافق با وضعيت خط افق است. اين رنگ، رنگي الهي و آسماني است، رنگي مطيع، سر به راه و سازشكار است. آبي رنگ زمستان و سرماي آن است؛ رنگ خلاقيت است.

آرامش و سكوني كه از آن به ما مي رسد، نتيجه رشد مقتدرانه و طبيعي آن است. در استفاده از رنگ آبي، بيننده هميشه منتظر يك نوآوري و كار جديد است. زلالي، پاكي و خلوص را مي توان توسط رنگ آبي به وجود آورد. اين رنگ هميشه سايه دار است و تمايل دارد در تاريكي خودنمايي كند. هميشه نامحسوس است و در عين حال، هواي شفافي را مي نماياند. آبي با روان آدمي پيوند مي خورد و تا اعماق و انتهاي روح نفوذ مي كند؛ آبي معني ايمان مي دهد و سمبل جاودانگي است.

اين رنگ اولين و مهمترين رنگ آرامش دهنده است. رنگي كه آرامش فكري و جسمي، اطمينان خاطر دروني و اعتماد به نفس را گسترش مي دهد. آبي رنگ آسمان، اقيانوس و خواب مي باشد. در فرهنگ باستان از رنگ لاجوردي براي نشان دادن بهشت و آسمان استفاده مي كردند.

رنگ آبي محض، رنگ الهام بخشي، صداقت و معنويت است. در مقابل شور و هيجاني كه از رنگ قرمز فوران مي كند، آبي آرام و شكيبا جلوه مي كند. رنگ آبي درونگرا و سرد است اما از نظر معنوي بسيار عميق و احترام برانگيز است، زيرا از نيرويي آسماني و بيكراني برخوردار است كه ميتواند مخاطبان خود را به تاملي دروني فرا بخواند. آبي نماد دايره است و دايره نمايانگر حركت نامتناهي و جاودانگي است و احساسي از آرامش ايجاد مي كند، اين شكل نشانه اي است از گنبد مينايي آسمان و نمادي است از روان بودن و جنبه هاي روحاني كه عمق تفكر و پايداري آن را نشان مي دهد.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

 

2 دیدگاه دربارهٔ «ویژگی عمومی رنگ ها (آبي)»

  1. روح اله عبداللهی

    بسیار مطلب زیبایی است. من عاشق رنگ آبی هستم. اگر از Gateway Arch سنت لوییس میسوری به آسمان نگاه کنیم رابطه رنگ آبی آسمان با دایره را درک می کنیم.

     

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم