آبی

رنگی بسیار خنک است. رنگ آبی کنار سفید نشان دهنده صلح و صفا و پیام آور آرامش و سکوت است و اگر برای دیوارها استفاده شود، تشنج را از محیط کار و یا زندگی شما دور می کند. رنگ آبی در کنار رنگ های سفید، قهوه ای کم رنگ یا پررنگ و طوسی پررنگ، رنگ بسیار مناسبی برای اتاق خواب و اتاق نشیمن است، زیرا حس راحتی و استراحت کردن را به شما القا می کنند. آبی رنگی است آرام و دورنگرا که بیننده را به سمت خود می کشد و در درون آرامش خود، نرم می سازد و به خواب می برد. آبی چشم را به سوی خود متوجه می کند. رنگ آبی موافق با وضعیت خط افق است. این رنگ، رنگی الهی و آسمانی است، رنگی مطیع، سر به راه و سازشکار است. آبی رنگ زمستان و سرمای آن است؛ رنگ خلاقیت است.

آرامش و سکونی که از آن به ما می رسد، نتیجه رشد مقتدرانه و طبیعی آن است. در استفاده از رنگ آبی، بیننده همیشه منتظر یک نوآوری و کار جدید است. زلالی، پاکی و خلوص را می توان توسط رنگ آبی به وجود آورد. این رنگ همیشه سایه دار است و تمایل دارد در تاریکی خودنمایی کند. همیشه نامحسوس است و در عین حال، هوای شفافی را می نمایاند. آبی با روان آدمی پیوند می خورد و تا اعماق و انتهای روح نفوذ می کند؛ آبی معنی ایمان می دهد و سمبل جاودانگی است.

این رنگ اولین و مهمترین رنگ آرامش دهنده است. رنگی که آرامش فکری و جسمی، اطمینان خاطر درونی و اعتماد به نفس را گسترش می دهد. آبی رنگ آسمان، اقیانوس و خواب می باشد. در فرهنگ باستان از رنگ لاجوردی برای نشان دادن بهشت و آسمان استفاده می کردند.

رنگ آبی محض، رنگ الهام بخشی، صداقت و معنویت است. در مقابل شور و هیجانی که از رنگ قرمز فوران می کند، آبی آرام و شکیبا جلوه می کند. رنگ آبی درونگرا و سرد است اما از نظر معنوی بسیار عمیق و احترام برانگیز است، زیرا از نیرویی آسمانی و بیکرانی برخوردار است که میتواند مخاطبان خود را به تاملی درونی فرا بخواند. آبی نماد دایره است و دایره نمایانگر حرکت نامتناهی و جاودانگی است و احساسی از آرامش ایجاد می کند، این شکل نشانه ای است از گنبد مینایی آسمان و نمادی است از روان بودن و جنبه های روحانی که عمق تفکر و پایداری آن را نشان می دهد.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

2 دیدگاه دربارهٔ «ویژگی عمومی رنگ ها (آبی)»

  1. روح اله عبداللهی

    بسیار مطلب زیبایی است. من عاشق رنگ آبی هستم. اگر از Gateway Arch سنت لوییس میسوری به آسمان نگاه کنیم رابطه رنگ آبی آسمان با دایره را درک می کنیم.

     

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم