نقش رنگ در دكور

آيا رنگ مورد علاقه خود را مي شناسيم؟

آيا انتخاب يك رنگ در دكور بر روي ساير تصميمات ما تاثير گذار خواهد گذاشت؟

آيا بايد اين موضوع را ساده گرفت يا با دقت بيشتري با آن روبرو شد؟

رنگ يكي از جالب ترين جنبه هاي دكوراسيون است. طراحان دكوراسيون امروزي تقريبا همه قوانين سابق در ارتباط با استفاده از رنگ هاي گوناگون و تركيب آنها با هماهنگي يكديگر را در هم شكسته اند و امروزه هر رنگي را در دكوراسيون منزل به كار مي برند. ديگر مرزها و محدوديتهاي اصولي گذشته در كاربرد رنگها در دكوراسيون رعايت نمي شوند و شايد به همين دليل انتخاب مجموعه رنگي دلخواه براي هر يك از اعضاي خانواده مشكل تر شده باشد. اما هنوز راه هايي براي تشخيص مجموعه رنگي مناسب براي هر خانواده و هر شخص وجود دارد. امروزه بايد بيش از هر چيز به سليقه و روحيات ساكنين خانه توجه شود زيرا هر يك از اعضاي خانواده احتمالا ايده هايي درباره رنگ هاي مورد علاقه خود دارند و انتخاب و سليقه ما اغلب بهترين راهنما براي انتخاب مجموعه رنگي مناسب براي محل زندگي و سكونتمان است. مثلا اگر به يك پارچه با رنگ مخصوص، يك روميزي پررنگ و يا لباس هايي به رنگ هاي زنده و درخشان تمايل داريد، اينها مي توانند راهنماي شما در انتخاب مجموعه رنگي مناسب براي محيطتان باشند.

در قدم اول كليه لوازمي كه در منزل داريد و آنها را به خاطر رنگشان دوست داريد را در يك جا جمع كنيد، كه ممكن است براي شما كاربرد هاي مختلفي داشته باشند كه ممكن است يك روسري، يك صابون، يك ظرف غذا يا حتي يك كارت تبريك باشد كه به واسطه رنگش آنها مورد پسند شما مي باشند.

رنگ هايي كه شما مي پسنديد و تركيب آنها با يكديگر در يك مجموعه واحد و تاثير نور موجود در فضا بر آنها عواملي هستند كه نتيجه كار را تحت تاثير قرار مي دهند. به خاطر داشته باشيد كه رنگ هاي منتخب شما وقتي بر روي سطح ديوارهاي محيط اجرا شوند تاثيري بسيار قوي تر از نماي آنها بر روي يك قطعه كاغذ را خواهند داشت. هنگامي اين حالت قدرتمند تر مي شوند كه تاثير نور موجود در محيط و شرايط منزل خود را نيز در نظر گرفته باشيد. به عنوان مثال ديوارهاي زرد درخشان براي يك خانه آفتاب گير در منطقه اي با آب و هواي گرم و آفتابي، بسيار زيبا به نظر خواهد رسيد؛ اما همين رنگ زرد بر روي ديوارهاي يك اتاق شمالي كه از نور طبيعي كمي بهره مند است نازيبا و كسل كننده خواهد بود. در چنين اتاقي با اين مشخصاتي، استفاده از رنگ زرد خردلي نتيجه اي بسيار مناسب خواهد داشت.

نور چه از نوع طبيعي و چه مصنوعي باشد تاثيرات مختلفي بر رنگ خواهد داشت و آگاهي از اين امرهنگام طراحي و انتخاب رنگ يك فضا كاملا ضروري است. زيرا حتما بايد اين موضوع را مد نظر داشته باشيد كه در زمان هاي مختلف از روز به چه ميزان نور طبيعي به هر يك از اتاق ها مي تابد تا رنگ مورد نظرتان را براي هر يك از اتاق ها در شرايط مختلف نور همان اتاق مورد بررسي قرار دهيد. زيرا انتخاب رنگ مناسب براي پوشش ديوارها اولين قدم مهم براي ادامه طراحي و چيدمان رنگي دكوراسيون محيط شما مي باشد.

در يك انتخاب مناسب و اصولي كه رنگ ها در كنار يكديگر قرار بگيرند و به خوبي تركيب شوند، مي توانند نتيجه اي زيبا و موزون بيافرينند. همچنين استفاده از رنگ هاي هم خانواده، تركيبي ملايم و هماهنگ را ايجاد مي كنند كه نگاه بيننده را به راحتي از يكي از رنگها و اشيا به ديگري رهنمون مي كنند. همچنين استفاده از يك رنگ با ميزان كمي  از رنگ مكمل آن، زماني كه به درستي و در مقداري صحيح مورد استفاده قرار بگيرند نتيجه اي درخشان و چشمگير مي آفريند و بر جذابيت مجموعه مي آفريند و مانع قالب شدن كامل يك رنگ بر كل فضاي مورد نظر مي شود.

همواره در انتخاب رنگها بيشترين دقت و صبوري را داشته باشيد و حتما قبل از مراجعه به يك طراح و مجري دكور، رنگ ها و شرايط مختلف چيدمان را براي خود در نظر گرفته باشيد تا بتوانيد در هنگام صحبت و مشاوره با طراح و مجري مد نظر خود، ايده هاي شخصي و انتخاب هاي مورد علاقه خود را بيان كنيد تا بر طبق آنها، روند پروژه شما بررسي و آماده اجرا شود. و شما در اين مسير بتوانيد در انتخاب لوازم تزئيني و دكوري مورد علاقه خود با هماهنگي بيشتري رنگها و اندازه ها را مورد بررسي قرار دهيد و به انتخاب هايي هماهنگ و لذت بخش برسيد.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.7/5 - (22 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم