نقش رنگ در دکور

آیا رنگ مورد علاقه خود را می شناسیم؟

آیا انتخاب یک رنگ در دکور بر روی سایر تصمیمات ما تاثیر خواهد گذاشت؟

آیا باید این موضوع را ساده گرفت یا با دقت بیشتری با آن روبرو شد؟

رنگ یکی از جالب ترین جنبه های دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون امروزی تقریبا همه قوانین سابق در ارتباط با استفاده از رنگ های گوناگون و ترکیب آنها با هماهنگی یکدیگر را در هم شکسته اند و امروزه هر رنگی را در دکوراسیون منزل به کار می برند. دیگر مرزها و محدودیتهای اصولی گذشته در کاربرد رنگها در دکوراسیون رعایت نمی شوند و شاید به همین دلیل انتخاب مجموعه رنگی دلخواه برای هر یک از اعضای خانواده مشکل تر شده باشد. اما هنوز راه هایی برای تشخیص مجموعه رنگی مناسب برای هر خانواده و هر شخص وجود دارد. امروزه باید بیش از هر چیز به سلیقه و روحیات ساکنین خانه توجه شود زیرا هر یک از اعضای خانواده احتمالا ایده هایی درباره رنگ های مورد علاقه خود دارند و انتخاب و سلیقه ما اغلب بهترین راهنما برای انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محل زندگی و سکونتمان است. مثلا اگر به یک پارچه با رنگ مخصوص، یک رومیزی پررنگ و یا لباس هایی به رنگ های زنده و درخشان تمایل دارید، اینها می توانند راهنمای شما در انتخاب مجموعه رنگی مناسب برای محیطتان باشند.

در قدم اول کلیه لوازمی که در منزل دارید و آنها را به خاطر رنگشان دوست دارید را در یک جا جمع کنید، که ممکن است برای شما کاربرد های مختلفی داشته باشند که ممکن است یک روسری، یک صابون، یک ظرف غذا یا حتی یک کارت تبریک باشد که به واسطه رنگش آنها مورد پسند شما می باشند.

رنگ هایی که شما می پسندید و ترکیب آنها با یکدیگر در یک مجموعه واحد و تاثیر نور موجود در فضا بر آنها عواملی هستند که نتیجه کار را تحت تاثیر قرار می دهند. به خاطر داشته باشید که رنگ های منتخب شما وقتی بر روی سطح دیوارهای محیط اجرا شوند تاثیری بسیار قوی تر از نمای آنها بر روی یک قطعه کاغذ را خواهند داشت. هنگامی این حالت قدرتمند تر می شوند که تاثیر نور موجود در محیط و شرایط منزل خود را نیز در نظر گرفته باشید. به عنوان مثال دیوارهای زرد درخشان برای یک خانه آفتاب گیر در منطقه ای با آب و هوای گرم و آفتابی، بسیار زیبا به نظر خواهد رسید؛ اما همین رنگ زرد بر روی دیوارهای یک اتاق شمالی که از نور طبیعی کمی بهره مند است نازیبا و کسل کننده خواهد بود. در چنین اتاقی با این مشخصات، استفاده از رنگ زرد خردلی نتیجه ای بسیار مناسب خواهد داشت.

نور چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی باشد تاثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امرهنگام طراحی و انتخاب رنگ یک فضا کاملا ضروری است. زیرا حتما باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که در زمان های مختلف از روز به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق ها می تابد تا رنگ مورد نظرتان را برای هر یک از اتاق ها در شرایط مختلف نور همان اتاق مورد بررسی قرار دهید. زیرا انتخاب رنگ مناسب برای پوشش دیوارها اولین قدم مهم برای ادامه طراحی و چیدمان رنگی دکوراسیون محیط شما می باشد.

در یک انتخاب مناسب و اصولی که رنگ ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به خوبی ترکیب شوند، می توانند نتیجه ای زیبا و موزون بیافرینند. همچنین استفاده از رنگ های هم خانواده، ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کنند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی از رنگها و اشیا به دیگری رهنمون می کنند. همچنین استفاده از یک رنگ با میزان کمی  از رنگ مکمل آن، زمانی که به درستی و در مقداری صحیح مورد استفاده قرار بگیرند نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه می آفریند و مانع قالب شدن کامل یک رنگ بر کل فضای مورد نظر می شود.

همواره در انتخاب رنگها بیشترین دقت و صبوری را داشته باشید و حتما قبل از مراجعه به یک طراح و مجری دکور، رنگ ها و شرایط مختلف چیدمان را برای خود در نظر گرفته باشید تا بتوانید در هنگام صحبت و مشاوره با طراح و مجری مد نظر خود، ایده های شخصی و انتخاب های مورد علاقه خود را بیان کنید تا بر طبق آنها، روند پروژه شما بررسی و آماده اجرا شود. و شما در این مسیر بتوانید در انتخاب لوازم تزئینی و دکوری مورد علاقه خود با هماهنگی بیشتری رنگها و اندازه ها را مورد بررسی قرار دهید و به انتخاب هایی هماهنگ و لذت بخش برسید.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم