تحلیل و نقد طراحی بسته بندی

بسته با اهداف اصلی حفظ و نگهداری و حمل و نقل و معرفی و شناسایی کالا و زیبایی و جلب توجه مخاطب به کار گرفته می شود. در بعضی کالاها مانند مواد شیمیایی آزمایشگاهی، عامل مهم حفظ و نگهداری و امنیت حمل و نقل است. در برخی موارد دیگر مانند لوازم آرایشی و بهداشتی یا خوردنی های مربوط به کودکان، عامل جذابیت بیشترین اهمیت را داراست.

بسته بندی با مصالح متنوعی مانند کاغذ و مقوا، فلز، شیشه و انواع پلاستیک ها انجام می شود و طرح بسته بندی به صورت برچسب روی ظروف پلاستیکی یا فلزی یا بطری، چاپ مستقیم روی فلز یا پلاستیک یا شیشه، یا قوطی مقوایی، پاکت هایی از جنس کاغذ یا کاغذهای فویلدار، سلفون و دیگر موارد صورت می پذیرد.

برچسب ها باید متناسب با شکل ظرف طراحی شوند و برش آنها و نیز طرح روی آن با رنگ و شکل فیزیکی ظرف متناسب باشد و به طور کلی در بسته بندی اجزای مربوط به هم، باید هماهنگ انتخاب و طراحی شوند.

در تحلیل و نقد طراحی بسته بندی نیز، مانند پوستر و آرم، می توان از مبانی اصلی گرافیک شروع کرد و با استفاده از طلق و کاغذ شفاف، توضیحات لازم را ارائه داد، یا با استفاده از رایانه اجرای طرح را به صورت منفرد و مطابق آنچه برای بخش پوستر توضیح داده شد، از یکدیگر تفکیک کرد، نمایش داد و توضیحات لازم را بیان کرد.

پس از آن است که نقد کننده می تواند نظر کلی خود را در مورد این برچسب در مقایسه با برچسب های معاصر خارجی و ایرانی بیان کند.

گاهی راستاهای طرح در جهات بسیار گوناگونی قرار می گیرند و حالت اتفاقی بودن در آنها به چشم می خورد و هیچ راستای شاخصی در آن وجود ندارد. می توان راستاها را رسم نکرد و به همین واقعیت اشاره کرد که طرح این مدل بسته بندی ها هیچ راستای شاخصی ندارند و مجموعه حروف و نقوش یک بسته بندی مکعب بافتی را به وجود می آورد که امروزی و چشم نواز می شود.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

4.7/5 - (19 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم