فضای ناهارخوری

شاید هر کسی فضایی به نام اتاق ناهارخوری رسمی در خانه نداشته باشد، اما بهتر است گوشه ای از فضای منزلتان را به این منظور اختصاص دهید تا لحظاتی گرم با خانواده تان داشته باشید. اندازه فضا اهمیت ندارد بلکه وجود این قسمت در خانه است که اهمیت دارد، و با زیبا ساختن آن می توانید به زیبایی منزلتان کمک کنید. اگر قصد دارید میز و صندلی ناهار خوری را تعویض کرده یا برای اولین بار برای خرید این لوازم به بازار بروید، برای انتخاب وسایلی که از نظر اندازه، تناسب و همچنین راحتی، با خواسته های شما متناسب باشند، بهتر است گزینه هایی را برای این روند در نظر داشته باشید.

اندازه و راحتی

میز مناسب برای اتاق ناهارخوری رسمی یا غیر رسمی و آشپزخانه باید به حدی بزرگ باشد که جای کافی برای موارد زیر را داشته باشد:

  1. جای کافی برای آرنج

برای تأمین آسایش بدون ایجاد احساس ازدحام برای افراد باید برای هر شخص حداقل به ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر فضا اختصاص دهید و فاصله هر دو نفر در دو سمت میز هم باید حداقل ۷۵ سانتی‌متر باشد. ارتفاع یک میز ناهارخوری استاندارد ۷۳ تا ۷۶ سانتی‌متر می‌باشد.

  1. جای پا

معمولاً میزهایی که به منظور دور هم نشستن ساخته می‌شوند و در هر گوشه یا در نزدیکی هر گوشه خود یک پایه دارند، دارای یک جای پای مرکزی یا چندتایی هستند که به صورت یک قاب چهارگوش پایه‌های میز را به یکدیگر متصل می‌کند. اشکال پیچیده‌تر و هنرمندانه هم معمولاً برای انتخاب خوب است. فقط باید مطمئن شوید جای قرار دادن پا یا جای نشستن راحت باشد. از زاویه‌های مختلف روی میز تکیه دهید تا از تعادل پایه‌های آن مطمئن شوید.

  1. صندلی‌های ناهارخوری

این صندلی‌ها باید پشتی‌های کاملاً عمودی داشته باشند که افراد بتوانند به راحتی در آنها جای گرفته و تا حد لازم به میز نزدیک شده و در حالی که از تکیه‌گاهی محکم برخوردارند به صرف غذا بپردازند.

  1. معایب برخی صندلی‌ها

از صندلی‌هایی که پایه‌های آن با زاویه بزرگی رو به بیرون باز می‌شود دوری کنید زیرا حالت قرار گرفتن این صندلی‌ها در پشت میز بد شکل است و به سادگی موجب گیر کردن پا و لغزیدن می‌شوند. از طرفی این نوع پایه‌ها معمولاً از مدل‌های دیگر ضعیف‌تر است و زود لق می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند، به خصوص برای افراد مسن و کودکان می‌تواند ایجاد حادثه نماید.

  1. بررسی صندلی‌ها

صندلی‌ها را کنار میز بررسی کنید زیرا صندلی باید به سادگی با میز جور شود و دسته‌ها باید تا حدی کوتاه باشند که زیر میز جا بگیرند.

  1. لبه‌های میز

لبه برگردان میز را چک کنید، حتماً روی صندلی بنشینید و فاصله لبه‌ای که از رویه میز به حالت عمودی به پایین آمده است را تا روی پای خود بررسی کنید، این فاصله باید به حدی باشد که نشستن و برخاستن از روی صندلی به سادگی انجام شود.

  1. اندازه‌ی مناسب میز

میزی که انتخاب می‌کنید باید تا حد امکان با فضای مورد نظر، تعداد افراد خانواده و تعداد مهمانان احتمالی شما متناسب باشد. میزهایی که دارای قطعات اضافه‌ی کشویی بوده یا بخشی از آن تاشو است برای خانواده‌های کوچکتر که گاهی به میز بزرگتر نیاز پیدا می‌کنند مناسب است.

  1. متداول‌ترین اشکال میزها

میز گرد: با قطر ۹۰ سانتی‌متر برای دو نفر، با قطر ۱۰۰ سانتی‌متر برای چهار نفر و با قطر ۱۴۲ سانتی‌متر برای ۸ نفر مناسب است.

میز مربع: میز ۹۶ سانتی‌متر مربع برای چهار نفر و میز ۱۵۰ سانتی‌متر مربع برای ۸ نفر مناسب است.

میز مستطیل و بیضی: ۱۵۰×۹۰ سانتی‌متر برای شش نفر، ۱۸۰×۹۰ سانتی‌متر برای شش تا هشت نفر، ۲۱۴×۹۰ برای شش تا هشت نفر، ۲۴۳×۱۲۰ برای هشت تا ده نفر و ۳۳۵×۱۲۰ برای دوازده نفر مناسب است.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم