طراحي فضاي ناهارخوري

شايد هر كسي فضايي به نام اتاق ناهارخوري رسمي در خانه نداشته باشد، اما بهتر است گوشه اي از فضاي منزلتان را به اين منظور اختصاص دهيد تا لحظاتي گرم با خانواده تان داشته باشيد. اندازه فضا اهميت ندارد بلكه وجود اين قسمت در خانه است كه اهميت دارد، و با زيبا ساختن آن مي توانيد به زيبايي منزلتان كمك كنيد. اگر قصد داريد ميز و صندلي ناهار خوري را تعويض كرده يا براي اولين بار براي خريد اين لوازم به بازار برويد، براي انتخاب وسايلي كه از نظر اندازه، تناسب و همچنين راحتي با خواسته هاي شما مناسب باشند، بهتر است گزينه هايي را براي اين روند در نظر داشته باشيد.

اندازه و راحتي

ميز مناسب براي اتاق ناهارخوري رسمي يا غير رسمي و آشپزخانه بايد به حدي بزرگ باشد كه جاي كافي براي موارد زير را داشته باشد:

  1. جاي كافي براي آرنج

براي تأمين آسايش بدون ايجاد احساس ازدحام براي افراد بايد براي هر شخص حداقل به 60 تا 75 سانتي‌متر فضا اختصاص دهيد و فاصله هر دو نفر در دو سمت ميز هم بايد حداقل 75 سانتي‌متر باشد. ارتفاع يك ميز ناهارخوري استاندارد 73 تا 76 سانتي‌متر مي‌باشد.

  1. جاي پا

معمولاً ميزهايي كه به منظور دور هم نشستن ساخته مي‌شوند و در هر گوشه يا در نزديكي هر گوشه خود يك پايه دارند، داراي يك جاي پاي مركزي يا چندتايي هستند كه به صورت يك قاب چهارگوش پايه‌هاي ميز را به يكديگر متصل مي‌كند. اشكال پيچيده‌تر و هنرمندانه هم معمولاً براي انتخاب خوب است. فقط بايد مطمئن شويد جاي قرار دادن پا يا جاي نشستن راحت باشد. از زاويه‌هاي مختلف روي ميز تكيه دهيد تا از تعادل پايه‌هاي آن مطمئن شويد.

  1. صندلي‌هاي ناهارخوري

اين صندلي‌ها بايد پشتي‌هاي كاملاً عمودي داشته باشند كه افراد بتوانند به راحتي در آنها جاي گرفته و تا حد لازم به ميز نزديك شده و در حالي كه از تكيه‌گاهي محكم برخوردارند به صرف غذا بپردازند.

  1. معايب برخي صندلي‌ها

از صندلي‌هايي كه پايه‌هاي آن با زاويه بزرگي رو به بيرون باز مي‌شود دوري كنيد زيرا حالت قرار گرفتن اين صندلي‌ها در پشت ميز بد شكل است و به سادگي موجب گير كردن پا و لغزيدن مي‌شوند. از طرفي اين نوع پايه‌ها معمولاً از مدل‌هاي ديگر ضعيف‌تر است و زود لق مي‌شوند و كارايي خود را از دست مي‌دهند، به خصوص براي افراد مسن و كودكان مي‌تواند ايجاد حادثه نمايد.

  1. بررسي صندلي‌ها

صندلي‌ها را كنار ميز بررسي كنيد زيرا صندلي بايد به سادگي با ميز جور شود و دسته‌هاي بايد تا حدي كوتاه باشند كه زير ميز جا بگيرند.

  1. لبه‌هاي ميز

لبه برگردان ميز را چك كنيد، حتماً روي صندلي بنشينيد و فاصله لبه‌اي كه از رويه ميز به حالت عمودي به پايين آمده است را تا روي پاي خود بررسي كنيد، اين فاصله بايد به حدي باشد كه نشستن و برخاستن از روي صندلي به سادگي انجام شود.

  1. اندازه‌ي مناسب ميز

ميزي كه انتخاب مي‌كنيد بايد تا حد امكان با فضاي مورد نظر، تعداد افراد خانواده و تعداد مهمانان احتمالي شما متناسب باشد. ميزهايي كه داراي قطعات اضافه‌ي كشويي بوده يا بخشي از آن تاشو است براي خانواده‌هاي كوچكتر كه گاهي به ميز بزرگتر نياز پيدا مي‌كنند مناسب است.

  1. متداول‌ترين اشكال ميزها

ميز گرد: با قطر 90 سانتي‌متر براي دو نفر، با قطر 100 سانتي‌متر براي چهار نفر و با قطر 142 سانتي‌متر براي 8 نفر مناسب است.

ميز مربع: ميز 96 سانتي‌متر مربع براي چهار نفر و ميز 150 سانتي‌متر مربع براي 8 نفر مناسب است.

ميز مستطيل و بيضي: 150×90 سانتي‌متر براي شش نفر، 180×90 سانتي‌متر براي شش تا هشت نفر، 214×90 براي شش تا هشت نفر، 243×120 براي هشت تا ده نفر و 335×120 براي دوازده نفر مناسب است.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.6/5 - (31 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم