انسان و طراحي داخلي

امروزه بايد با نگاهي تازه تر به اطراف نگريست كه انسان فقط يك وجود فيزيكي ساده كه به جا و مكان نياز داشته باشد نيست، بلكه پاسخ هاي احساسي وي نيز از اهميت فراواني برخوردار است. همچنان كه دانش انسان نسبت به خود و محيط اطرافش گسترش مي يابد، حوزه ديد انسان از زندگي و امكانات آن نيز وسيع تر مي گردد و به دنبال ايجاد نظم در دنياي پيرامون خود مي گردد و البته آن نظمي مورد نظر و مطلوب خواهد بود كه بتواند بيشترين سازگاري و هماهنگي را با طبع و روح انسان برقرار كند. هماهنگي اجزاء گوناگون، هميشه بر روح انسان اثري دلپذير مي گذارد و بايد در هر فضايي مهم در نظر گرفته شود، زيرا همين تجمع عناصر هستند كه به فضا شخصيتي ويژه اعطا مي كنند.

كلمه، وسيله اي است براي شاعر تا احساسات و نقطه نظرهاي خود را بيان كند، صوت، ابزاري است براي تحليل هيجانات روحي و الهامات يك آهنگساز و بالاخره خط، شكل، فضا، بافت، نور و رنگ عواملي هستند كه براي واقعيت بخشيدن به درونمايه نقاشان، پيكرتراشان و معماران مورد استفاده قرار مي گيرد. نقاش در صفحه دو بعدي، پيكر تراش بر حجم سه بعدي و معمار داخلي در فضاي دروني ساختمان با بكارگيري همين عوامل به ايده هاي خود شكل و معنا مي بخشند.

انسان از زمان شكل گيري در رحم مادر تا هنگام مرگ به طور پيوسته خود را در فضاهاي گوناگوني مي يابد، اما كمتر فضايي را مي يابد كه از جايگاه بالقوه انساني نشات گرفته باشد.

پس از انقلاب صنعتي معماري در شكل كلي و شهري جلوه خود را از دست داد، معماري شكل سطحي و غير كالبدي به خود گرفت و روح بلند فضاهاي داخلي به حس غريبي بدل شد. كه حتي نيازهاي اوليه براي انجام فعاليت هاي روزمره را نيز برآورده نمي سازد. بي گمان طراحي و معماري داخلي ماهيت خود را در ارتباط با درون انسان به دست مي آورد، از اين رو با روحيات انسان رابطه مستقيمي دارد و داراي توان تاثيرگذاري عميق تري در هر فضا است.

به طور كلي هر بخش از فضاي منزل و محيط كار شما مخصوص فعاليت ويژه همان بخش است و بايد محيط را براي ورود افراد به اين بخش ها با چيدمان و لوازم مخصوص آن محيط آماده كرد. كه ضرورت فراهم آوردن محيطي آرامش بخش و هماهنگ، يكي از مهم ترين اولويت هاي آن مي باشد.

 مثلا اتاق پذيرايي براي برگزاري مهماني، ديد و بازديد، دعوت و پذيرايي از اقوام و دوستان مورد استفاده قرار مي گيرد. البته در خانه هاي بزرگ اصولا جالب ترين و مناسب ترين فضاي ساختمان را به اين مكان اختصاص مي دهند و بهترين وسايل و ظروف منزل براي پذيرايي از ميهمانان در اين فضا استفاده مي شوند. تزئين و چيدمان اين فضا بايد به گونه اي باشد كه انگيزه و شور و شوقي براي گفتگو ايجاد نمايد و حس و حال فضايي گرم و صميمي را به تك تك افراد منتقل كند. همچنين اين موضوع را بايد بسيار مهم در نظر گرفت كه نوع و فرم ظروف و لوازم مورد استفاده قرار گرفته شده در اتاق پذيرايي تاثير زيادي در ايجاد ارتباط و مراوده بين افراد دارد.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.7/5 - (26 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم