انسان و طراحی داخلی

امروزه باید با نگاهی تازه تر به اطراف نگریست که انسان فقط یک وجود فیزیکی ساده که به جا و مکان نیاز داشته باشد نیست، بلکه پاسخ های احساسی وی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. همچنان که دانش انسان نسبت به خود و محیط اطرافش گسترش می یابد، حوزه دید انسان از زندگی و امکانات آن نیز وسیع تر می گردد و به دنبال ایجاد نظم در دنیای پیرامون خود می گردد و البته آن نظمی مورد نظر و مطلوب خواهد بود که بتواند بیشترین سازگاری و هماهنگی را با طبع و روح انسان برقرار کند. هماهنگی اجزاء گوناگون، همیشه بر روح انسان اثری دلپذیر می گذارد و باید در هر فضایی مهم در نظر گرفته شود، زیرا همین تجمع عناصر هستند که به فضا شخصیتی ویژه اعطا می کنند.

کلمه، وسیله ای است برای شاعر تا احساسات و نقطه نظرهای خود را بیان کند، صوت، ابزاری است برای تحلیل هیجانات روحی و الهامات یک آهنگساز و بالاخره خط، شکل، فضا، بافت، نور و رنگ عواملی هستند که برای واقعیت بخشیدن به درونمایه نقاشان، پیکرتراشان و معماران مورد استفاده قرار می گیرد. نقاش در صفحه دو بعدی، پیکر تراش بر حجم سه بعدی و معمار داخلی در فضای درونی ساختمان با بکارگیری همین عوامل به ایده های خود شکل و معنا می بخشند.

انسان از زمان شکل گیری در رحم مادر تا هنگام مرگ به طور پیوسته خود را در فضاهای گوناگونی می یابد، اما کمتر فضایی را می یابد که از جایگاه بالقوه انسانی نشات گرفته باشد.

پس از انقلاب صنعتی معماری در شکل کلی و شهری جلوه خود را از دست داد، معماری شکل سطحی و غیر کالبدی به خود گرفت و روح بلند فضاهای داخلی به حس غریبی بدل شد. که حتی نیازهای اولیه برای انجام فعالیت های روزمره را نیز برآورده نمی سازد. بی گمان طراحی و معماری داخلی ماهیت خود را در ارتباط با درون انسان به دست می آورد، از این رو با روحیات انسان رابطه مستقیمی دارد و دارای توان تاثیرگذاری عمیق تری در هر فضا است.

به طور کلی هر بخش از فضای منزل و محیط کار شما مخصوص فعالیت ویژه همان بخش است و باید محیط را برای ورود افراد به این بخش ها با چیدمان و لوازم مخصوص آن محیط آماده کرد. که ضرورت فراهم آوردن محیطی آرامش بخش و هماهنگ، یکی از مهم ترین اولویت های آن می باشد.

 مثلا اتاق پذیرایی برای برگزاری مهمانی، دید و بازدید، دعوت و پذیرایی از اقوام و دوستان مورد استفاده قرار می گیرد. البته در خانه های بزرگ اصولا جالب ترین و مناسب ترین فضای ساختمان را به این مکان اختصاص می دهند و بهترین وسایل و ظروف منزل برای پذیرایی از میهمانان در این فضا استفاده می شوند. تزئین و چیدمان این فضا باید به گونه ای باشد که انگیزه و شور و شوقی برای گفتگو ایجاد نماید و حس و حال فضایی گرم و صمیمی را به تک تک افراد منتقل کند. همچنین این موضوع را باید بسیار مهم در نظر گرفت که نوع و فرم ظروف و لوازم مورد استفاده قرار گرفته شده در اتاق پذیرایی تاثیر زیادی در ایجاد ارتباط و مراوده بین افراد دارد.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم