تاثیرات خطوط

اهمیت خط در طراحی بسیار زیاد است و آن را پایه و اساس هنرهای تجسمی و گرافیک می دانند. طراحی وسیله بیانی ای است که موجودیت خود را از خط کسب می کند تا احساسات و افکار و اندیشه افراد را با استفاده از قوه بینایی به دیگران انتقال دهد.

انواع خط را می توان به این صورت توضیح داد:

خط افقی:

معرف تعادل و آرامش و سکون است، زیرا سطح آب های ساکن و آرام و نیز دست ها در طبیعت افقی است و انسان با مشاهده خط افقی حسی از تعادل و امنیت و آرامش را تجربه می کند. خط افقی در آثار گرافیک همین حالت را تداعی می کند ولی در ترکیب با امتدادهای دیگر، یعنی عمود و مایل، تاثیر آن متفاوت می شود. در ترکیب بندی آثار گرافیک، معمولا برای رسیدن به تعادل، وقتی خط افقی چشمگیری در کادر وجود داشته باشد، نیاز به خط یا راستای قائم حس می شود و در صورت وجود آن، تعادل برقرار می شود. این یکی از راه های دستیابی به تعادل است.

خط عمودی:

تعادلی کننده ایستایی، ایستادگی، نیرومندی، صلابت و مبین توازن و تعادل است، اما این تفاوت اصلی را با خط افقی دارد که در آن انرژی عظیمی مهار شده که محبوس است و نمی تواند جریان یابد. اگر خط شیب پیدا کند و به خط مایل تبدیل شود، این انرژی آزاد می شود و در نتیجه خطوط مورب دارای انرژی و حرکت می شوند و مهیج به نظر می رسند و جلوه ای ناپایدار را تداعی می کنند.

خط شکسته:

به طور کلی بیانی محکم و تکان دهنده و ناملایم دارد؛ اما با توجه به زاویه آن، بیان بصری متفاوتی دارد؛ مثلا خط شکسته ای که زاویه آن قائمه باشد، استحکام و ایستایی را منتقل می کند و منتقی به نظر می رسد. خط شکسته ای با زاویه ای بیشتر از قائمه فعال تر و دارای انرژی بیشتری جلوه می کند. برعکس، خط شکسته کمتر از نود درجه، خاموش، کم تلاش و منقبض می نماید.

خطوط منحنی:

نرمش و ملایمت را تداعی می کنند و همانگونه که اشاره شد، گرایش طبیعت به سوی خطوط منحنی است. شکل برگ و گلبرگ و حتی ساقه گیاهان، بدن حیوانات، سنگ های کف رودخانه، تپه ها و شیب های طبیعی و بسیاری از نمودهای دیگر طبیعت منحنی است.

منحنی هایی که انحنایکمی دارند غالبا چشم نواز و موزون اند و در طراحی اتومبیل ها و لوازم منزل و دستگاه های مختلفی (که هرکدام خدمتی را برای انسان انجام می دهند) از آنها استفاده می شود. طراحان گاهی حتی در صفحه آرایی مجله و روزنامه و کاتالوگ و بروشور یا طراحی پوستر از این منحنی های چشم نواز بهره می گیرند.

منحنی مواج همان لطافت و نرمش را با نوعی یکنواختی و انضباط تداعی می کند. منحنی حلزونی در هدایت چشم به یک نقطه یا بخش درونی به کار می آید.

با تکرار خط نیز، مانند تکرار نقطه می توان بافت ایجاد کرد و از آنها در آثار گرافیک استفاده کرد. خط در طراحی آرم موسسات و نشانه های مختلف عنصری بسیار مهم می باشد و بسیاری از آرم ها با گردش یک یا چند خط زخیم ساخته می شوند. به این سبب از خط زخیم استفاده می شود که هم تاثیرگذاری بیشتری دارد و هم ناچار جزئیات حذف می شود. از نظر بصری، خطوط مثبت و منفی؛ یعنی خطوط اصلی سیاه و فاصله های سفید بین آنها که منفی محسوب می شود، تفاوت چندانی ندارند. گاهی در یک آرم، یا اثر گرافیک مشابه آن، خط منفی فضای بین دو خط مثبت نیست، بلکه خود خطی مستقل است.

ضرب آهنگ(ریتم) را با خط می توان در آثار گرافیک ایجاد کرد یا حجم را تداعی کرد و به بازی های بصری پرداخت.

سطح از حرکت یا تکرار خط در جهت مخالف حرکت اصلی طولی آن به وجود می آید که سومین عنصر اولیه تصویری و جسمی می باشد و در آثار گرافیک کاربرد فراوانی دارد.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

4.7/5 - (14 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم