کیمونو لباس ملی ژاپن

کیمونو لباسی رسمی و سنتی است که منحصراً متعلق به ژاپن است و لباس ملی آنها به حساب می‌آید. در واقع فرهنگ ژاپنی در کیمونو خلاصه شده است. به برکت طبیعت غنی ژاپن که در هر فصل چهره ژاپن را تغییر می‌دهد، مردم ژاپن حس زیبایی‌شناسی خود را در سبکی از زندگی پرورش می‌دهند که برای طبیعت ارزش بسیاری قائل است. حس زیبایی‌شناسی در هر نقطه‌ای از ژاپن با طراحی کیمونو تعریف می‌شود.

معنیِ کلمه کیمونو “چیزی برای پوشیدن” است. و لباسی کلاسیک هم برای زنان است و هم برای مردان. از نظر سنتی، کیمونوها لایه‌ای بر لایه‌ی دیگر پوشیده می‌شود. تعداد لایه‌ها بستگی به میزان اهمیت شخص دارد، در شدیدترین حالت آنقدر لایه‌ها پوشیده می‌شوند که فرد دیگر قادر به تکان خوردن نیست. در واقعیت، کیمونوی بیشتر زنان ساختار پیچیده‌تر از آنچه توصیف شد دارد، چرا که چیزهایی برای بستن از هر طرف و یقه‌بندی اضافه دارد. کیمونوهای رسمی‌تر اغلب آستردوزی و تودوزی هم دارند. بطور سنتی، این آستردوزی قرمز-نارنجی است و طوری دوخته می‌شود که از حاشیه سجاف از بیرون معلوم باشد. تمام کیمونوها با بندی حمایل به اسم اوبی بسته می‌شود که به راحتی دور کمر و زیر آستین‌های آویزان فیکس می‌شود. به همین خاطر آستین‌ها بطور کامل در حلقه آستین به بدنه وصل نمی‌شود.

اوبی مانند یک کمربند عمل می‌کند که کیمونو را نگه می‌دارد. اما صرفاً همین نیست، رنگ‌ها و پترن‌های متنوعی دارد و به عنوان پارچه‌ای تزئینی هم به حساب می‌آید. بر اساس نوعِ کیمونو، بندها با طول مختلف بکار می‌روند.

ویژگی‌های کیمونو

روش برش پارچه برای کیمونو واقعاً منحصربفرد است. پارچه کیمونو یک مثلث بزرگ است به پهنای ۳۶ سانتی‌متر و ۱۲ تا ۱۳ متر طول. قسمت‌های کیمونو از دو تکه بدنه تشکیل شده است، آستین‌ها و یقه‌ی جلو، و تکه‌های یقه اصلی  و یک یقه‌ی محافظ. برخلاف لباس‌های غربی، آنها از برش‌های خطی استفاده می‌کنند، تمام آنها یک شکل است و انتهای بافته شده‌ی پارچه را رها می‌کنند. بنابراین برش کیمونو ریسک و ترس ندارد و احتمال کج شدن پارچه بسیار کم است.

پارچه‌هایی که برای کیمونو بکار می‌رود شامل ابریشم، کتان، کنف، کتان کنفی، پشم، و پلی‌استر است.

ابریشم درخشش و ظرافتِ زیبایی دارد. به‌علاوه ویژگی دیگری نیز دارد که باعث می‌شود به راحتی بر بدن نشسته و با آن حرکت کند. در عین حال احتمال اینکه رطوبت به خود بگیرد و به آسانی خراب شود بسیار کم است.

برای یک کیمونویی که هر روز پوشیده می‌شود، کتان استانداردترین پارچه است. کتان برای شستشو مقاوم و بادوام است. به راحتی چروک می‌شود. و در مقابل نور خورشید نیاز به نگهداری دارد چون زرد می‌شود.

کنف به لحاظ تبادل هوا خوب است اما از نظر رنگرزی ضعیف است و به سادگی رنگ خود را از دست می‌دهد. به‌علاوه قابلیت کشسانی ندارد و به راحتی چروک می‌شود.

کتان کنفی یک پارچه‌ای است که بطور متقاطع از کتان و کنف بافته شده است. به خاطر ترکیب کتان و کنف، این پارچه به سختی چروک می‌شود و موقع پوشیدن حس راحتی دارد.

پشم در سطح بافت خود پوسته دارد. در نتیجه پارچه‌ی گرمتری برای پوشیدن است. معایب آن بی‌دوام بودن آن است و اینکه در برابر حشره بید آسیب‌پذیر است.

کانزاشی یک اکسسوریِ سنتی ژاپنی است که زنان با آن موهای خود را می‌بندند. انواع بسیار زیادی گیره و سنجاق موی کانزاشی در حال حاضر وجود دارد، اما مدلی که از لاکِ لاک‌پشت ساخته می‌شود جزو کالاهای لوکس به حساب می‌آید.

گِتا و زوری کفش‌های سنتی ژاپنی هستند. زوری کفش زنانه و گِتا مردانه است. اخیراً این کفش‌ها به لحاظ حفظ سلامتی توجهات را به خود جلب کرده است. زیرِ گِتا از چوب درست شده است، و زیرِ زوری از پارچه، چرم، اورتان و وینیل ساخته شده است.

تابی جورابی برای لباس‌های ژاپنی است، که انگشت شست را از چهار انگشت دیگر جدا می‌کند تا فرد بتواند گِتا و زوری را بپوشد. تابیِ سفید برای مراسم رسمی، و تابیِ سیاه یا آبی برای مواقع عادی است.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم