آشپزخانه با ظرافت

در طراحی آشپزخانه، نحوه استقرار کابینت ها و لوازم باید بر حسب استاندارد بوده که ضمن اینکه مقدار فضای چرخش و تردد را کاهش می دهد، فضای کافی برای حرکت آزادانه را فراهم می سازد. در صورت امکان، کار به حالت ایستاده باید به حداقل برسد و وضعیت نامناسب بدن بر حسب کار، ارتفاع وسایل و اندازه بدن فرد کاهش یابد، همچنین تامین مناسب روشنایی سطوح کاری امر مهمی محسوب می شود. نحوه چیدمان وسایل آشپزخانه باید به گونه ای باشد که فرد در هنگام کار از راست به چپ حرکت کند، این کارها عبارت اند از:

  1. استفاده از سطوح نگهداری وسایل

  2. آشپزی

  3. تدارک مواد غذایی

  4. شستشوی ظروف در سینک

  5. آبگیری ظروف

سینک های ظرفشویی و تخته های آبگیری ظروف باید متناسب با داخل کابینت های طبقه دار باشند چون در داخل این کابینت ها می توان یک سطل زباله، ماشین ظرفشویی و چیزهای مصرفی دیگر را در صورت لزوم جای داد. وجود دستگاه مکش هوا در بالای اجاق الزامی می باشد و هودهای مکنده برای این کار بسیار مناسب هستند. یک تفاوت عمده بین سیستم مکش هوا و سیستم چرخشی وجود دارد و آن این که در سیستم های مکنده، باید حفره ای رو به بیرون تعبیه شود. این سیستم نسبت به سیستم های چرخشی کارآمدتر بوده و بیشتر مورد توجه افراد قرار می گیرند. در هنگام طراحی و نقشه کشی و به منظور ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره مواد در آشپزخانه، باید به ابعاد کابینت ها و لوازم داخل آنها توجه کرد.

اجاق های گازی و برقی مدرن باید طوری انتخاب شوند که متناسب با لوازم دیگر بوده و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه گردند. در چنین محیطی باید از پریز به حد کافی استفاده شود، به طوری که برای هر منطقه کاری و محل آماده سازی مواد غذایی یک جفت پریز کافی است.

استفاده از سینک های ظرفشویی دولگنه مناسب تر است زیرا از یک طرف آن برای آبگیری ظروف و از طرف دیگر آن برای قرار دادن ظروف کثیف استفاده می شود. ماشین ظرفشویی باید در طرف راست یا چپ سینک قرار بگیرد.

اگر فضای آشپزخانه بسیار کوچک باشد، ساخت آشپزخانه فشرده راه حل مشکل است، چون چنین آشپزخانه هایی نیاز به فضای کمی داشته و متناسب با لوازم استفاده شده در فضایی کوچک هستند.

آشپزخانه ها باید طوری ساخته شوند که در جهت شمال به شرق یا شمال به غرب قرار داشته باشند و مجاور باغ های گل و گیاه، سبزیجات و زمین باشند. معمولا آشپزخانه باید به دروازه باغ، درب خانه، محل بازی بچه ها و حیاط دید داشته باشد و از لحاظ محیط داخلی، متناسب با آبدارخانه، ناهارخوری و اتاق پرمصرف منزل ساخته شود.

هر چند آشپزخانه یک محل کار در داخل خانه است، ولی اتاقی است که کدبانوی خانه بیشتر اوقات خود را در آن سپری می کند بنابراین طراحی آن باید در نهایت دقت و ظرافت انجام شود. همچنین اگر در داخل آشپزخانه میز ناهارخوری وجود داشته باشد، محل مناسبی برای جمع شدن افراد خانواده در کنار یکدیگر است.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم