تحلیل و نقد آرم

آنچه در مورد تحلیل و نقد پوستر ذکر شد، در دیگر آثار گرافیکی نیز صدق می کند، اما با توجه به ویژگی های اصلی هر اثر گرافیکی تفاوت هایی در نکته هایی هست که باید بیشتر بر آنها تاکید شود.

در تحلیل آرم هم نخست باید توجه کرد که آیا نقطه یا نقاط بسیار مهمی در طرح وجود دارد؟

پس از نقطه باید درباره راستاها، یعنی خط های آرم بحث کرد که از همان روش استفاده از طلق یا کاغذ شفاف برای رسم امتدادهای مختلف افقی عمودی مایل چپ به راست و مایل راست به چپ می توان استفاده کرد. در صورتی که امتدادها متنوع نباشند، ممکن است استفاده از طلق یا کاغذ شفاف لزومی نداشته باشد. در مورد سطح و حجم، اگر نکته ای نهفته باشد، باید پس از راستاها به آن پرداخت.

بسیاری از آرم ها «بافت» ویژه ای ندارند، اما در بعضی از آنها ممکن است این عامل بصری حضور داشته باشد که در این صورت در تحلیل باید به آن اشاره کرد.

در بعضی آرم ها ریتم چشمگیری دیده می شود که در این صورت باید به آن اشاره کرد.

سپس در مورد ترکیب بندی کلی آرم می توان به گفت و گو پرداخت و به نکته های بصری آن اشاره کرد. نقد هر یک از این عوامل بصری ممکن است همراه با آن صورت پذیرد یا در پایان و پس از توضیحات نکته های ترکیب بندی آرم آن انجام گیرد. در توضیح ترکیب بندی آرم باید توجه داشت که، همانگونه که قبلا گفته شد، فضای بصری قرن ما متقارن نیست، اما در بسیاری از آرم های دولتی یا آرم هایی که لازم است روحیه بصری فخیم و بسیار جدی و رسمی داشته باشند، از تقارن استفاده می شود. البته واضح است که هر آرم متقارنی، لزوما فخیم و باشکوه نیست و نیز نباید چنین استنباط کرد که هر آرم دولتی باید متقارن باشد.

آرم غیرمتقارن به زبان بصری امروزی نزدیک تر است و حالت پویایی بیشتری دارد، اما در برخی آرم های متقارن، به ویژه آرم های متقارنی که خطوط مورب در آنها غالب است، نوعی پویایی کاملا محسوس وجود دارد.

در نقد آرم باید بررسی کرد که ویژگی های اصلی آرم تا چه حد یک به یک رعایت شده است و در پایان، نسبت به آرم های موجود در جهان و ایران چگونه آرمی است؟ ضعیف است، متوسط است یا خلاق و هنرمندانه

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

4.6/5 - (16 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم