حافظه ارتباط ساز

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که انسان از یک خرد عمیق برخوردار است، که از خلال قرون پیشین و از بدو خلقت به او رسیده است. آنچه روشن است، ما حافظه ای ارتباط ساز در مورد فضا، فرم، الگوها و رنگ ها داریم.

کودکان از سن دو ماهگی ترجیح می دهند با اشیاء رنگی سر و کار داشته باشند تا اشیاء غیر رنگی. وقتی بچه ها کمی بزرگتر می شوند ذهنی رنگ گرا پیدا می کنند و بیشتر جذب رنگ می شوند تا فرم. وقتی به سن بلوغ می رسند ذهن آنها عموما فرم گرا می شود اما بیشتر انسان های خلاق در طول زندگیشان رنگ گرا باقی می مانند.

درست است که بچه ها بیشتر جذب سیاه و سفید می شوند ولی در واقع آنها سیاه و سفید را ترجیح نمی دهند، فقط توجهشان راجلب می کند چون آنها قبل از آنکه رنگ ببینند، تضاد بسیار زیادی مشاهده می کنند. از آنجایی که مغز یک کودک هنگام تولد، کامل نیست؛ رنگ به عنوان یک محرک، نقش مهمی در شکوفایی ذهن کودک ایفا می کند.

مطالعات مربوط به حرکات چشم که منبع توجه کودکان را ضبط می کند نشان می دهد که صرفه نظر از جنسیت کودک، آبی و قرمز پرتوجه ترین رنگ ها در هنگام کودکی هستند. رنگ قرمز، کمک ویژه ای به ارتباطات داخلی اعصاب مغز می کند که این نکته بیانگر این است که چرا بچه ها به رنگ توجه دارند. وقتی بچه ها بزرگتر می شوند عادت، الگوی یادگیری و انجام آنچه بزرگترها می گویند، رنگ درست را در ذهن آنها تشکیل می دهند.

خاطرات کودکی مابا رنگ هایی که در ذهن ما برای همیشه نقش بسته و حک شده اند، ارتباط تنگاتنگی دارد. شاید حتی ندانیم که ما رنگ های مرتبط با خاطراتی خاص را به خاطر می آوریم ولی ضبط صوت مغزی ما هرگز خاموش نمی شود و حتی در بزرگسالی هم ما نسبت به رنگ ها به صورت مثبت و منفی واکنش نشان می دهیم.

برای دوران قبل از بلوغ و جوانان تازه بالغ، استفاده از پسوند() به رنگ ها بسیار مهم است، همانطور که به آنها حالت و شناخت می بخشد. در این سنین فشار همسن و سالان زیاد بوده و رنگ، راه مناسبی برای شورش است. چه راهی بهتر از این برای جلب توجه و اظهار وجود: یک موی زرد و سبز؟! این گروه سنی به شدت نیازمند جلب توجه است، بنابراین برای طراح و تولید کننده واجب است که نسبت به آینده مد رنگ و پیش بینی های مربوط به آن آگاه باشد. زمانی که ما بالغ می شویم بیشتر به اهمیت ابراز وجود در خودمان پی می بریم.

تمایلات، همواره نقش مهمی در انتخاب رنگ ها ایفا می کنند ولی سلایق شخصی و ترجیحات ما نیز به همان میزان مهم هستند.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

4.7/5 - (15 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم