مسئوليت اجتماعي

مسئوليت چيست؟

تعريف شما از مسئوليت چيست؟

مسئوليت پذيري به چه معناست؟

تفاوت بين وظيفه و مسئوليت در چيست؟

جايگاه مسئوليت هر فرد در مورد خودش و مسئوليت در قبال اجتماع چطور تعريف مي شود؟

چه عواملي باعث مي شود كه شخصي مسئوليت پذير يا مسئوليت ناپذير شود؟

مي توان معناي كلمه مسئوليت را اين طور بيان كرد كه پاسخگو بودن يك فرد يا افرادي كه در حالت و حقيقتي كه در آن قرار مي گيرند، يا يك تعهد اخلاقي براي رفتار صحيح در قبال چيزي يا در ارتباط با چيزي، و از همه مهمتر داشتن قدرت تصميم گيري به طور مستقل، به طوري كه تا كسب نتيجه نهايي، فرد پاسخگوي هر نتيجه اي باشد و براي رفع و اصلاح آن دوباره پيش قدم باشد، معنا مي گيرد.

به طور واقعي مسئوليت پذيري هر فرد بازتابي از سيستم تربيتي و پرورشي آن فرد يا جمع در مقدار پاسخگويي در تعهد ايجاد شده براي وي مي باشد، و به طور كلي به همان مقدار كه يك فرد در مقابل جامعه بايد احساس مسئوليت پذيري داشته باشد، فضاي معكوس اين حالت هم بايد از جامعه در قبال يك فرد ايجاد شده باشد تا افراد در هر فضا و محيطي اين حالت و احساس ذهني را داشته باشند كه به هيچ عنوان در اجتماع جدا از هم نخواهند بود. زيرا مسئوليت يك تعهد كه به طور رضايتمندانه اي به انجام برسد و كامل شود، مي باشد و شخص يا اشخاص به طور حتم بايد براي انجام نشدن آن پاسخگو باشند و تا زماني كه شما به عنوان يك بخش از جامعه به جايگاه مسئوليت پذيري فردي پي نبرده باشيد، نمي توانيد در جامعه توقع مسئوليت پذيري اجتماعي از خود و ساير اطرافيان خود را داشته باشيد.

مسئوليت اجتماعي يك چهارچوب اخلاقي است كه پيشنهاد مي دهد يك وجود، چه يك سازمان، چه يك فرد باشد تعهد دارد براي منفعت جامعه كار كند و در هر فعاليت اجتماعي و تجاري مي تواند با اتخاذ تصميمات اخلاقي باعث شود قانون گذاران و ارگان هاي دولتي كمتر درگير مراحل اختلاف هاي پيش آمده، بازرسي ها و شكايات قرار بگيرند.

در حالي كه وظيفه يك تعهد اخلاقي در قبال كسي يا چيزي است در حالي كه مسئوليت دقيقا حالتي از پاسخگو بودن براي به نتيجه رسيدن آن است.

وظيفه نتيجه انسان بودن، جايگاه ويژه او، شخصيت و انتظارات اخلاقي هر فرد است.

همانطور كه وظيفه به تعهد اخلاقي اشاره دارد، آن به احساسي فعال براي انجام كاري معني مي دهد. وقتي فردي خود را درگير برخي وظايف مي كند يا وظايفي به او محول مي شود، آنگاه آن شخص به طور كامل خود را به آن متعهد مي كند. در مورد وظيفه، فرد در فعاليتي درگير مي شود كه نفع شخصي براي او ندارد. به عنوان شهروند يك كشور، فرد وظايف زيادي دارد كه انجام دهد و اين وظيفه او است كه به قوانين پايبند باشد.

مسئوليت عبارت است از توانايي عمل كردن به خواست خود فرد، بدون هيچ گونه نظارتي، آن تعهد به انجام كاري معين به طور كامل و موفقيت آميز است. در مسئوليت، فرد قبول وظيفه مي كند تا كاري را كامل كند و آن را با موفقيت انجام دهد.

در مسئوليت، فرد به تنهايي در قبال كل كار و عواقب آن مسئول و پاسخگو است زيرا در مسئوليت، او مالك كل آن كار است. جايگاه مسئوليت همچنين مي تواند اينطور توضيح داده شود كه يك سري دستورالعمل در زندگي است كه شخص بايد آنها را دنبال كند و اين مسئوليت والدين است كه فرزندان خود را خوب آموزش دهند.

و اگر اين احساس مسئوليت به طور مستمر و همراه با آموزش درست از خانواده در فرد، پرورش يابد و همراه با رشد كردن فرد در جامعه، با تعريف هاي درست و اساسي از مسئوليت پذيري شخص را روبرو كنيم، در هر موقعيت و فرهنگي، در هر شغل و جايگاه اجتماعي شخص تعريف درست و اساسي از مسئوليت پذيري خواهد داشت و منفعت اين مسير بر كل جامعه تاثير گذار خواهد بود.

اميدواريم كه هر كدام از ما در هر موقعيت و جايگاهي تعريف درستي از مسئوليت پذيري داشته باشيم و وظايف و تعهدات خود را به طور كامل به انجام برسانيم و بازتاب زيبايي اين مسير را در زندگي خود، اطرافيانمان و محيطمان كه به هر نحوي با آنها در ارتباط هستيم بتابانيم.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.9/5 - (25 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم