مسئوليت اجتماعي

مسئوليت چيست؟

تعريف شما از مسئوليت چيست؟

مسئوليت پذيري به چه معناست؟

تفاوت بين وظيفه و مسئوليت در چيست؟

جايگاه مسئوليت هر فرد در مورد خودش و مسئوليت در قبال اجتماع چطور تعريف مي شود؟

چه عواملي باعث مي شود كه شخصي مسئوليت پذير يا مسئوليت ناپذير شود؟

مي توان معناي كلمه مسئوليت را اين طور بيان كرد كه پاسخگو بودن يك فرد يا افرادي كه در حالت و حقيقتي كه در آن قرار مي گيرند، يا يك تعهد اخلاقي براي رفتار صحيح در قبال چيزي يا در ارتباط با چيزي، و از همه مهمتر داشتن قدرت تصميم گيري به طور مستقل، به طوري كه تا كسب نتيجه نهايي، فرد پاسخگوي هر نتيجه اي باشد و براي رفع و اصلاح آن دوباره پيش قدم باشد، معنا مي گيرد.

به طور واقعي مسئوليت پذيري هر فرد بازتابي از سيستم تربيتي و پرورشي آن فرد يا جمع در مقدار پاسخگويي در تعهد ايجاد شده براي وي مي باشد، و به طور كلي به همان مقدار كه يك فرد در مقابل جامعه بايد احساس مسئوليت پذيري داشته باشد، فضاي معكوس اين حالت هم بايد از جامعه در قبال يك فرد ايجاد شده باشد تا افراد در هر فضا و محيطي اين حالت و احساس ذهني را داشته باشند كه به هيچ عنوان در اجتماع جدا از هم نخواهند بود. زيرا مسئوليت يك تعهد است كه به طور رضايتمندانه اي به انجام برسد و كامل شود و شخص يا اشخاص به طور حتم بايد براي انجام نشدن آن پاسخگو باشند و تا زماني كه شما به عنوان يك بخش از جامعه به جايگاه مسئوليت پذيري فردي پي نبرده باشيد، نمي توانيد در جامعه توقع مسئوليت پذيري اجتماعي از خود و ساير اطرافيان خود را داشته باشيد.

مسئوليت اجتماعي يك چهارچوب اخلاقي است كه پيشنهاد مي دهد يك وجود، چه يك سازمان یا، چه يك فرد باشد تعهد دارد براي منفعت جامعه كار كند و در هر فعاليت اجتماعي و تجاري مي تواند با اتخاذ تصميمات اخلاقي مناسب باعث شود، شرکت ها و بیزینس ها، كمتر درگير مراحل اختلاف هاي پيش آمده، بازرسي ها و شكايات قرار بگيرند.

تفاوت در این است كه وظيفه يك تعهد اخلاقي در قبال كسي يا چيزي است در حالي كه مسئوليت دقيقا حالتي از پاسخگو بودن براي به نتيجه رسيدن آن است.

وظيفه، نتيجه انسان بودن، جايگاه ويژه هر انسان در جامعه از نظر ارتباطات و شغل، شخصيت و انتظارات اخلاقي هر فرد است.

همانطور كه وظيفه به تعهد اخلاقي اشاره دارد، آن به احساسي فعال براي انجام كاري معني مي دهد. اینطور معنا پیدا می کند که وقتي فردي خود را درگير برخي وظايف مي كند يا وظايفي به او محول مي شود، آنگاه آن شخص به طور كامل خود را به آن متعهد مي كند. در مورد وظيفه انسانی، فرد در فعاليتي درگير مي شود كه نفع شخصي مستقیمی براي او ندارد، اما پیامدهای مثبتی در سطح جامعه ایجاد می کند. به عنوان شهروند يك كشور، فرد وظايف زيادي دارد كه انجام دهد و اين وظيفه او است كه به قوانين پايبند باشد.

مسئوليت  یعنی  شخص به خواست خودش برای به نتیجه رساندن مورد یا مواردی که قبول کرده است، بدون هيچ گونه نظارتي، آن تعهد را به طور كامل و موفقيت آميز به انجام می رساند. پس در مسئوليت، فرد قبول وظيفه مي كند تا كاري را كامل كند و آن را با موفقيت انجام دهد.

در مسئوليت، فرد به تنهايي در قبال كل كار و عواقب آن مسئول و پاسخگو است زيرا در این انتخاب، او مالك كل آن كار است و نتیجه آن چه خوب باشد یا بد، سطح وسیعی را تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا جايگاه مسئوليت در خانواده مي تواند اينطور توضيح داده شود كه يك سري دستورالعمل در زندگي است كه شخص بايد آنها را دنبال كند و اين مسئوليت والدين است كه فرزندان خود را خوب آموزش دهند تا احترام و وقار در بین اعضای خانواده همیشه استوار باشد.

و اگر اين احساس مسئوليت به طور مستمر و همراه با آموزش درست از خانواده به فرد، پرورش يابد و همراه با رشد كردن فرد در جامعه، در هر مرحله با تعريف هاي درست و اساسي از مسئوليت پذيري آن شخص را روبرو كنيم، در هر موقعيت و فرهنگي، در هر شغل و جايگاه اجتماعي، شخص تعريف درست و اساسي از مسئوليت پذيري به همراه خواهد داشت و منفعت اين مسير بر كل جامعه تاثير گذار خواهد بود.

زیرا اگر هر فرد در جامعه جنبه های انسانی مسئولیت پذیری و وظیفه را به فراموشی بسپارد و از این تعهد به هر نحوی روی برگرداند، قانون های فراوانی برای مجبور کردن شخص به پاسخگو بودن و جواب پس دادن پا به میان می گذارند و این شکل از برخورد، مسیر اصلی جامعه را تحت تاثیر خواهد گذاشت و فضایی از بی اعتمادی و انبوهی از قوانین محدود کننده در مقابل هر شخص ایجاد خواهد شد.

اميدواريم كه هر كدام از ما در هر موقعيت و جايگاهي تعريف درستي از مسئوليت پذيري داشته باشيم و وظايف و تعهدات خود را به طور كامل به انجام برسانيم و بازتاب زيبايي اين مسير را در زندگي خود، اطرافيانمان و محيطمان كه به هر نحوي با آنها در ارتباط هستيم بتابانيم.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم