مسئولیت اجتماعی

مسئولیت چیست؟

تعریف شما از مسئولیت چیست؟

مسئولیت پذیری به چه معناست؟

تفاوت بین وظیفه و مسئولیت در چیست؟

جایگاه مسئولیت هر فرد در مورد خودش و مسئولیت در قبال اجتماع چطور تعریف می شود؟

چه عواملی باعث می شود که شخصی مسئولیت پذیر یا مسئولیت ناپذیر شود؟

می توان معنای کلمه مسئولیت را این طور بیان کرد که پاسخگو بودن یک فرد یا افرادی که در حالت و حقیقتی که در آن قرار می گیرند، یا یک تعهد اخلاقی برای رفتار صحیح در قبال چیزی یا در ارتباط با چیزی، و از همه مهمتر داشتن قدرت تصمیم گیری به طور مستقل، به طوری که تا کسب نتیجه نهایی، فرد پاسخگوی هر نتیجه ای باشد و برای رفع و اصلاح آن دوباره پیش قدم باشد، معنا می گیرد.

به طور واقعی مسئولیت پذیری هر فرد بازتابی از سیستم تربیتی و پرورشی آن فرد یا جمع در مقدار پاسخگویی در تعهد ایجاد شده برای وی می باشد، و به طور کلی به همان مقدار که یک فرد در مقابل جامعه باید احساس مسئولیت پذیری داشته باشد، فضای معکوس این حالت هم باید از جامعه در قبال یک فرد ایجاد شده باشد تا افراد در هر فضا و محیطی این حالت و احساس ذهنی را داشته باشند که به هیچ عنوان در اجتماع جدا از هم نخواهند بود. زیرا مسئولیت یک تعهد است که به طور رضایتمندانه ای به انجام برسد و کامل شود و شخص یا اشخاص به طور حتم باید برای انجام نشدن آن پاسخگو باشند و تا زمانی که شما به عنوان یک بخش از جامعه به جایگاه مسئولیت پذیری فردی پی نبرده باشید، نمی توانید در جامعه توقع مسئولیت پذیری اجتماعی از خود و سایر اطرافیان خود را داشته باشید.

مسئولیت اجتماعی یک چهارچوب اخلاقی است که پیشنهاد می دهد یک وجود، چه یک سازمان یا، چه یک فرد باشد تعهد دارد برای منفعت جامعه کار کند و در هر فعالیت اجتماعی و تجاری می تواند با اتخاذ تصمیمات اخلاقی مناسب باعث شود، شرکت ها و بیزینس ها، کمتر درگیر مراحل اختلاف های پیش آمده، بازرسی ها و شکایات قرار بگیرند.

تفاوت در این است که وظیفه یک تعهد اخلاقی در قبال کسی یا چیزی است در حالی که مسئولیت دقیقا حالتی از پاسخگو بودن برای به نتیجه رسیدن آن است.

وظیفه، نتیجه انسان بودن، جایگاه ویژه هر انسان در جامعه از نظر ارتباطات و شغل، شخصیت و انتظارات اخلاقی هر فرد است.

همانطور که وظیفه به تعهد اخلاقی اشاره دارد، آن به احساسی فعال برای انجام کاری معنی می دهد. اینطور معنا پیدا می کند که وقتی فردی خود را درگیر برخی وظایف می کند یا وظایفی به او محول می شود، آنگاه آن شخص به طور کامل خود را به آن متعهد می کند. در مورد وظیفه انسانی، فرد در فعالیتی درگیر می شود که نفع شخصی مستقیمی برای او ندارد، اما پیامدهای مثبتی در سطح جامعه ایجاد می کند. به عنوان شهروند یک کشور، فرد وظایف زیادی دارد که انجام دهد و این وظیفه او است که به قوانین پایبند باشد.

مسئولیت  یعنی  شخص به خواست خودش برای به نتیجه رساندن مورد یا مواردی که قبول کرده است، بدون هیچ گونه نظارتی، آن تعهد را به طور کامل و موفقیت آمیز به انجام می رساند. پس در مسئولیت، فرد قبول وظیفه می کند تا کاری را کامل کند و آن را با موفقیت انجام دهد.

در مسئولیت، فرد به تنهایی در قبال کل کار و عواقب آن مسئول و پاسخگو است زیرا در این انتخاب، او مالک کل آن کار است و نتیجه آن چه خوب باشد یا بد، سطح وسیعی را تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا جایگاه مسئولیت در خانواده می تواند اینطور توضیح داده شود که یک سری دستورالعمل در زندگی است که شخص باید آنها را دنبال کند و این مسئولیت والدین است که فرزندان خود را خوب آموزش دهند تا احترام و وقار در بین اعضای خانواده همیشه استوار باشد.

و اگر این احساس مسئولیت به طور مستمر و همراه با آموزش درست از خانواده به فرد، پرورش یابد و همراه با رشد کردن فرد در جامعه، در هر مرحله با تعریف های درست و اساسی از مسئولیت پذیری آن شخص را روبرو کنیم، در هر موقعیت و فرهنگی، در هر شغل و جایگاه اجتماعی، شخص تعریف درست و اساسی از مسئولیت پذیری به همراه خواهد داشت و منفعت این مسیر بر کل جامعه تاثیر گذار خواهد بود.

زیرا اگر هر فرد در جامعه جنبه های انسانی مسئولیت پذیری و وظیفه را به فراموشی بسپارد و از این تعهد به هر نحوی روی برگرداند، قانون های فراوانی برای مجبور کردن شخص به پاسخگو بودن و جواب پس دادن پا به میان می گذارند و این شکل از برخورد، مسیر اصلی جامعه را تحت تاثیر خواهد گذاشت و فضایی از بی اعتمادی و انبوهی از قوانین محدود کننده در مقابل هر شخص ایجاد خواهد شد.

امیدواریم که هر کدام از ما در هر موقعیت و جایگاهی تعریف درستی از مسئولیت پذیری داشته باشیم و وظایف و تعهدات خود را به طور کامل به انجام برسانیم و بازتاب زیبایی این مسیر را در زندگی خود، اطرافیانمان و محیطمان که به هر نحوی با آنها در ارتباط هستیم بتابانیم.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم