کابینت استاندارد

وقتی برای اجاره یا خرید یک خانه مسکونی اقدام می کنید، یکی از مهم ترین فضاهایی که به عنوان یک فاکتور اصلی جهت تایید یا رد آن گزینه مورد توجه قرار می دهید، آشپزخانه است. در گذشته آشپزخانه ها معمولا در زیر راه پله ها، زیر زمین، کنار حیاط یا جایی مثل این موارد تعبیه می شد. اما امروزه با تغییر نوع ساختمان ها، که ناشی از تغییر در رفتار و روش زندگی انسانها است، آشپزخانه ها هم از این تغییر و تحولات بی نصیب نمانده اند. آشپزخانه ها علاوه بر اینکه به عنوان محلی برای پخت و پز در یک خانه به شمار می آیند، از نظر دکوراسیون و چیدمان و زیبایی منزل نیز بسیار پراهمیت جلوه می کنند، تا جایی که بعضی اوقات میلیون ها تومان هزینه صرف طراحی و ساخت دکوراسیون آشپزخانه یک منزل مسکونی می شود. از میان انواع و اقسام لوازم و وسایلی که در آشپزخانه کاربرد دارد شاید کابینت یکی از اجزای پراهمیت آن فضا است که آن هم انواع گوناگونی دارد.

اصولا کابینت آشپزخانه به دو روش ساخته می شود:

 1. قابدار

 2. بدون قاب

طراحی و ساخت کابینت در هر یک از انواع آشپزخانه های راهرویی، ال شکل و وی شکل متفاوت می باشد. تا جایی که طراحی و ساخت کابینت باید به گونه ای باشد که اول زیبا و محکم بوده و دوم با کمترین فضا بیشترین وسایل را در خود جا داده و در عین حال دسترسی به وسایل داخل و بیرون کابین ها آسان باشد. زیرا در طراحی انواع آشپزخانه همواره باید مساله “مثلث دستیابی” که عبارتند از یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز باید رعایت شود، به طوری که نزدیکی این سه مورد به هم برای سرعت بخشیدن به کار پخت و پز بسیار حائز اهمیت است.

معمولا بدنه کابینت های آشپزخانه را از مواد صفحه ای از قبیل فلز، تخته خرده چوب (نئوپان) و ام دی اف با روکش های طبیعی یا مصنوعی مانند لترون، فرمیکا، ملامینه و … می سازند.

برای صفحات رویی کابین های پایین نیز که به طور مستقیم با آب، حرارت و عوامل فرسایشی و مخرب در تماس هستند، چوب هایی با ضخامت بالا با روکش هایی از جنس اچ پی ال، فرمیکا و دیگر روکش های مقاوم به آب و حرارت استفاده می کنند. این صفحه ها با روکش اچ پی یا فرمیکا برای قسمت هایی که در تماس مستقیم با آب قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد. البته این خاصیت در ام دی اف هم وجود دارد که البته نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.

کابینت های آشپزخانه از دو قسمت زمینی و دیواری تشکیل می شود، که ارتفاع کابینت زمینی از ۹۰ سانتی متر تجاوز نمی کند. کابینت های زمینی دارای درب،  بدنه و صفحه کابینت هستند که اندازه آن به عرض ۵۹٫۵ سانتی متر با لبه نیم گرد موجود هستند. میان کابینت پایین و بالا نیز ۶۰ سانتی متر فاصله باید باشد و ارتفاع کابینت دیواری نیز بین ۷۰ تا ۹۰ سانتی متر متناسب با فضا متغییر می باشد. عمق کابینت نصب شده به روی دیوار ۳۰ سانتی متر است.

در این قسمت نیز به نکات مهمی در خصوص استفاده مناسب از کابینت اشاره می کنیم:

 1. درب های کابینت را بیش از حد خود باز نکنید یا محکم نکوبید چون بعد از مدتی درب ها دچار افتادگی شده و از حالت استاندارد خارج می شوند.

 2. در هنگام سفارش ساخت کابینت از پایه های فلزی برای کف کابینت استفاده کنید چرا که قدرت بیشتری برای تحمل وزن دارد.

 3. برای اطمینان از ابعاد کابینت، کلیه کابینت ها را به صورت مجزا از یک طول به طول دیگر اندازه بگیرید در صورت مساوی بودن اندازه طول ها با طول فضا یا حتی با وجود ۲ میلیمتر خطا نیز کابینت ها اصولی نصب شده اند.

 4. اگر به جنس کابینت نصب شده بر روی دیوار شک دارید و نسبت به اینکه از جنس نئوپان یا ام دی ام هستند اطمینان ندارید، اتو را روشن کنید و پس از داغ شدن، آن را بر روی نوار لبه کار بکشید، نوار نرم شده در یک گوشه کار را به آرامی با دست بلند کنید، در این صورت با دیده شدن قسمت برش تخته متوجه جنس آن می شوید.

 5. دقت کنید تا صفحه کابینت به سقف کابینت زمینی پیچ شود چون در صورت بروز مشکل و چسبیده بودن آن بایستی کل کابینت زمینی را جمع کنید.

 6. کابینت را به اندازه معمول پر کنید نه بیشتر، زیرا در دراز مدت فشار به تخته آمده و طبقات کابینت ها اصطلاحا شکم می دهند و دچار خمش می شوند.

 7. دقت داشته باشید تا حتما برای دور سینک ظرفشویی چسب آب بندی استفاده شود، از چسب های ضد باکتری و ضد کپک استفاده شود تا سلامتی شما و اعضای خانواده تضمین شود و سینک نیز به صورت تراز نصب شود  تا آب در داخل سینک باقی نماند.

 8. اگر از گازهای توکار استفاده می کنید حتما دقت داشته باشید که لبه آن با صفحه سطح کابینت یکی باشد و دور آن نیز با چسب آب بندی درزگیری شده باشد.

 9. هرگز کابینت های چوبی یا ساخته شده با ام دی اف یا نئوپان را به صور مستقیم با آب نشویید، در صورت ایجاد لک بر روی کابینت در همان ابتدا آن را تمیز کنید.

شما در قبال وقت و هزینه ای که بابت انتخاب، طراحی، ساخت و نصب کابینت می پردازید مستحق دریافت خدمات مورد نظرتان می باشید و همچنین بهتر است برای صرفه جویی در وقت و هزینه، در حفظ و نگهداری آنها دقت لازم را داشته باشید تا بجای هزینه های اضافه بابت تعمیر یا تغییر آنها، برای تهیه دیگر لوازم مورد نیاز و مورد علاقه خود آن را صرف کنید.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

 
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
آغاز گفتگو
1
به زیوانیتار خوش آمدید
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم