كابينت استاندارد

وقتي براي اجاره يا خريد يك خانه مسكوني اقدام مي كنيد، يكي از مهم ترين فضاهايي كه به عنوان يك فاكتور اصلي جهت تاييد يا رد آن گزينه مورد توجه قرار مي دهيد، آشپزخانه است. در گذشته آشپزخانه ها معمولا در زير راه پله ها، زير زمين، كنار حياط يا جايي مثل اين موارد تعبيه مي شد. اما امروزه با تغيير نوع ساختمان ها، كه ناشي از تغيير در رفتار و روش زندگي انسانها است، آشپزخانه ها هم از اين تغيير و تحولات بي نصيب نمانده اند. آشپزخانه ها علاوه بر اينكه به عنوان محلي براي پخت و پز در يك خانه به شمار مي آيند، از نظر دكوراسيون و چيدمان و زيبايي منزل نيز بسيار پراهميت جلوه مي كنند، تا جايي كه بعضي اوقات ميليون ها تومان هزينه صرف طراحي و ساخت دكوراسيون آشپزخانه يك منزل مسكوني مي شود. از ميان انواع و اقسام لوازم و وسايلي كه در آشپزخانه كاربرد دارد شايد كابينت يكي از اجزاي پراهميت آن فضا است كه آن هم انواع گوناگوني دارد.

اصولا كابينت آشپزخانه به دو روش ساخته مي شود:

 1. قابدار
 2. بدون قاب

طراحي و ساخت كابينت در هر يك از انواع آشپزخانه هاي راهرويي، ال شكل و وي شكل متفاوت مي باشد. تا جايي كه طراحي و ساخت كابينت بايد به گونه اي باشد كه اول زيبا و محكم بوده و دوم با كمترين فضا بيشترين وسايل را در خود جا داده و در عين حال دسترسي به وسايل داخل و بيرون كابين ها آسان باشد. زيرا در طراحي انواع آشپزخانه همواره بايد مساله “مثلث دستيابي” كه عبارتند از يخچال، سينك ظرفشويي و اجاق گاز بايد رعايت شود، به طوري كه نزديكي اين سه مورد به هم براي سرعت بخشيدن به كار پخت و پز بسيار حائز اهميت است.

معمولا بدنه كابينت هاي آشپزخانه را از مواد صفحه اي از قبيل فلز، تخته خرده چوب (نئوپان) و ام دي اف با روكش هاي طبيعي يا مصنوعي مانند لترون، فرميكا، ملامينه و … مي سازند.

براي صفحات رويي كابين هاي پايين نيز كه به طور مستقيم با آب، حرارت و عوامل فرسايشي و مخرب در تماس هستند، چوب هايي با ضخامت بالا با روكش هايي از جنس اچ پي ال، فرميكا و ديگر روكش هاي مقاوم به آب و حرارت استفاده مي كنند. اين صفحه ها با روكش اچ پي يا فرميكا براي قسمت هايي كه در تماس مستقيم با آب قرار دارد مورد استفاده قرار مي گيرد. البته اين خاصيت در ام دي اف هم وجود دارد كه البته نياز به مراقبت هاي بيشتري دارد.

كابينت هاي آشپزخانه از دو قسمت زميني و ديواري تشكيل مي شود، كه ارتفاع كابينت زميني از 90 سانتي متر تجاوز نمي كند. كابينت هاي زميني داراي درب،  بدنه و صفحه كابينت هستند كه اندازه آن به عرض 59.5 سانتي متر با لبه نيم گرد موجود هستند. ميان كابينت پايين و بالا نيز 60 سانتي متر فاصله بايد باشد و ارتفاع كابينت ديواري نيز بين 70 تا 90 سانتي متر متناسب با فضا متغيير مي باشد. عمق كابينت نصب شده به روي ديوار 30 سانتي متر است.

در اين قسمت نيز به نكات مهمي در خصوص استفاده مناسب از كابينت اشاره مي كنيم:

 1. درب هاي كابينت را بيش از حد خود باز نكنيد يا محكم نكوبيد چون بعد از مدتي درب ها دچار افتادگي شده و از حالت استاندارد خارج مي شوند.
 2. در هنگام سفارش ساخت كابينت از پايه هاي فلزي براي كف كابينت استفاده كنيد چرا كه قدرت بيشتري براي تحمل وزن دارد.
 3. براي اطمينان از ابعاد كابينت، كليه كابينت ها را به صورت مجزا از يك طول به طول ديگر اندازه بگيريد در صورت مساوي بودن اندازه طول ها با طول فضا يا حتي با وجود 2 ميليمتر خطا نيز كابينت ها اصولي نصب شده اند.
 4. اگر به جنس كابينت نصب شده بر روي ديوار شك داريد و نسبت به اينكه از جنس نئوپان يا ام دي ام هستند اطمينان نداريد، اتو را روشن كنيد و پس از داغ شدن، آن را بر روي نوار لبه كار بكشيد، نوار نرم شده در يك گوشه كار را به آرامي با دست بلند كنيد، در اين صورت با ديده شدن قسمت برش تخته متوجه جنس آن مي شويد.
 5. دقت كنيد تا صفحه كابينت به سقف كابينت زميني پيچ شود چون در صورت بروز مشكل و چسبيده بودن آن بايستي كل كابينت زميني را جمع كنيد.
 6. كابينت را به اندازه معمول پر كنيد نه بيشتر، زيرا در دراز مدت فشار به تخته آمده و طبقات كابينت ها اصطلاحا شكم مي دهند و دچار خمش مي شوند.
 7. دقت داشته باشيد تا حتما براي دور سينك ظرفشويي چسب آب بندي استفاده شود، از چسب هاي ضد باكتري و ضد كپك استفاده شود تا سلامتي شما و اعضاي خانواده تضمين شود و سينك نيز به صورت تراز نصب شود  تا آب در داخل سينك باقي نماند.
 8. اگر از گازهاي توكار استفاده مي كنيد حتما دقت داشته باشيد كه لبه آن با صفحه سطح كابينت يكي باشد و دور آن نيز با چسب آب بندي درزگيري شده باشد.
 9. هرگز كابينت هاي چوبي يا ساخته شده با ام دي اف يا نئوپان را به صور مستقيم با آب نشوييد، در صورت ايجاد لك بر روي كابينت در همان ابتدا آن را تميز كنيد.

شما در قبال وقت و هزينه اي كه بابت انتخاب، طراحي، ساخت و نصب كابينت مي پردازيد مستحق دريافت خدمات مورد نظرتان مي باشيد و همچنين بهتر است براي صرفه جويي در وقت و هزينه، در حفظ و نگهداري آنها دقت لازم را داشته باشيد تا بجاي هزينه هاي اضافه بابت تعمير يا تغيير آنها، براي تهيه ديگر لوازم مورد نياز و مورد علاقه خود آن را صرف كنيد.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.6/5 - (28 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم