كيمونو لباس ملي ژاپن

كيمونو لباسي رسمي و سنتي است كه منحصراً متعلق به ژاپن است و لباس ملي آنها به حساب مي‌آيد. در واقع فرهنگ ژاپني در كيمونو خلاصه شده است. به بركت طبيعت غني ژاپن كه در هر فصل چهره ژاپن را تغيير مي‌دهد، مردم ژاپن حس زيبايي‌شناسي خود را در سبكي از زندگي پرورش مي‌دهند كه براي طبيعت ارزش بسياري قائل است. حس زيبايي‌شناسي در هر نقطه‌اي از ژاپن با طراحي كيمونو تعريف مي‌شود.

معنيِ كلمه كيمونو “چيزي براي پوشيدن” است. و لباسي كلاسيك هم براي زنان است و هم براي مردان. از نظر سنتي، كيمونوها لايه‌اي بر لايه‌ي ديگر پوشيده مي‌شود. تعداد لايه‌ها بستگي به ميزان اهميت شخص دارد، در شديدترين حالت آنقدر لايه‌ها پوشيده مي‌شوند كه فرد ديگر قادر به تكان خوردن نيست. در واقعيت، كيمونوي بيشتر زنان ساختار پيچيده‌تر از آنچه توصيف شد دارد، چرا كه چيزهايي براي بستن از هر طرف و يقه‌بندي اضافه دارد. كيمونوهاي رسمي‌تر اغلب آستردوزي و تودوزي هم دارند. بطور سنتي، اين آستردوزي قرمز-نارنجي است و طوري دوخته مي‌شود كه از حاشيه سجاف از بيرون معلوم باشد. تمام كيمونوها با بندي حمايل به اسم اوبي بسته مي‌شود كه به راحتي دور كمر و زير آستين‌هاي آويزان فيكس مي‌شود. به همين خاطر آستين‌ها بطور كامل در حلقه آستين به بدنه وصل نمي‌شود.

اوبي مانند يك كمربند عمل مي‌كند كه كيمونو را نگه مي‌دارد. اما صرفاً همين نيست، رنگ‌ها و پترن‌هاي متنوعي دارد و به عنوان پارچه‌اي تزئيني هم به حساب مي‌آيد. بر اساس نوعِ كيمونو، بندها با طول مختلف بكار مي‌روند.

ويژگي‌هاي كيمونو

روش برش پارچه براي كيمونو واقعاً منحصربفرد است. پارچه كيمونو يك مثلث بزرگ است به پهناي 36 سانتي‌متر و 12 تا 13 متر طول. قسمت‌هاي كيمونو از دو تكه بدنه تشكيل شده است، آستين‌ها و يقه‌ي جلو، و تكه‌هاي يقه اصلي  و يك يقه‌ي محافظ. برخلاف لباس‌هاي غربي، آنها از برش‌هاي خطي استفاده مي‌كنند، تمام آنها يك شكل است و انتهاي بافته شده‌ي پارچه را رها مي‌كنند. بنابراين برش كيمونو ريسك و ترس ندارد و احتمال كج شدن پارچه بسيار كم است.

پارچه‌هايي كه براي كيمونو بكار مي‌رود شامل ابريشم، كتان، كنف، كتان كنفي، پشم، و پلي‌استر است.

ابريشم درخشش و ظرافتِ زيبايي دارد. به‌علاوه ويژگي ديگري نيز دارد كه باعث مي‌شود به راحتي بر بدن نشسته و با آن حركت كند. در عين حال احتمال اينكه رطوبت به خود بگيرد و به آساني خراب شود بسيار كم است.

براي يك كيمونويي كه هر روز پوشيده مي‌شود، كتان استانداردترين پارچه است. كتان براي شستشو مقاوم و بادوام است. به راحتي چروك مي‌شود. و در مقابل نور خورشيد نياز به نگهداري دارد چون زرد مي‌شود.

كنف به لحاظ تبادل هوا خوب است اما از نظر رنگرزي ضعيف است و به سادگي رنگ خود را از دست مي‌دهد. به‌علاوه قابليت كشساني ندارد و به راحتي چروك مي‌شود.

كتان كنفي يك پارچه‌اي است كه بطور متقاطع از كتان و كنف بافته شده است. به خاطر تركيب كتان و كنف، اين پارچه به سختي چروك مي‌شود و موقع پوشيدن حس راحتي دارد.

پشم در سطح بافت خود پوسته دارد. در نتيجه پارچه‌ي گرمتري براي پوشيدن است. معايب آن بي‌دوام بودن آن است و اينكه در برابر حشره بيد آسيب‌پذير است.

كانزاشي يك اكسسوريِ سنتي ژاپني است كه زنان با آن موهاي خود را مي‌بندند. انواع بسيار زيادي گيره و سنجاق موي كانزاشي در حال حاضر وجود دارد، اما مدلي كه از لاكِ لاك‌پشت ساخته مي‌شود جزو كالاهاي لوكس به حساب مي‌آيد.

گِتا و زوري كفش‌هاي سنتي ژاپني هستند. زوري كفش زنانه و گِتا مردانه است. اخيراً اين كفش‌ها به لحاظ حفظ سلامتي توجهات را به خود جلب كرده است. زيرِ گِتا از چوب درست شده است، و زيرِ زوري از پارچه، چرم، اورتان و وينيل ساخته شده است.

تابي جورابي براي لباس‌هاي ژاپني است، كه انگشت شست را از چهار انگشت ديگر جدا مي‌كند تا فرد بتواند گِتا و زوري را بپوشد. تابيِ سفيد براي مراسم رسمي، و تابيِ سياه يا آبي براي مواقع عادي است.

همراه با زيوانيتار

زيبايي براي هميشه

4.8/5 - (21 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم