دیوار و قاب

از آنجا که دیوارها گسترده ترین سطوح اصلی خانه یا هر مکان بسته دیگری هستند، هنگامی که فردی وارد فضایی می شود، عمده ترین سطوحی که در مقابل دیدگان هر یک از ما قرار می گیرند، دیوارهای محیط هستند. در نتیجه میزان تاثیرگذاری آنها بر محیط نیز نسبت به سطوح دیگر شامل کف ها و سقف ها  به مراتب بیشتر است. همچنین علاوه بر مسائل کاربردی و وظیفه آنها در تفکیک فضا و ایجاد استقلال، به طور حتم باید به نکات دکوراسیون و نقش آنها در این زمینه توجه ویژه ای داشت.

هنگامی که شما وارد فضایی می شوید که با زیباترین و مناسب ترین لوازم دکوری و تزئینی مبله شده، ولی سطوح دیوارها خالی است و کمترین فکری برای دیوارکوب مناسب نشده است، خلئی در این محیط احساس می شود که تابلوها، یکی از عمده ترین راهکارهای رفع این خلاء هستند. اگرچه تابلوها اغلب با هدف تزئین محیط مورد استفاده قرار می گیرند ولی در پس ظاهر این هدف، مسئولیت های کاربردی نیز در فضا برعهده دارند. آنها جایگاه ویژه ای در تغییر حال و هوای محیط دارند و در نتیجه بر روح و جسم افراد ساکن در آن مکان نیز تاثیر می گذارند. موضوع اثر هنری، رنگ های به کار رفته شده در آن و حتی قاب های انتخابی برای تابلو از جمله عوامل بسیار موثر بر محیط هستند؛ به طوری که با نصب چند تابلو بر روی دیوار، با وجود تمام زمان و انرژی که صرف تهیه و چیدمان لوازم تزئینی آن شده است، می توان هماهنگی و احساس حاکم بر محیط را به راحتی برهم ریخت یا برعکس محیطی بسیار آرام و هماهنگ ایجاد کرد و دستیابی به هدف مورد نظر در آن فضا را تسهیل بخشید.

صرف نظر از همه این موارد، گاهی نقش های کاربردی عظیم تری نیز به تابلو ها محول می شود که می توان “تغییر ابعاد ظاهری فضا” را نام برد. به طور مثال می توان برای افزایش ارتفاع دیوارها به لحاظ ظاهری، دیوارکوب های عمودی و بلند نصب کرد که این کار از طریق نصب یک یا چند تابلوی بلند عمودی در فواصلی نزدیک و درکنار هم و یا چندین تابلوی هم اندازه در امتداد هم و در راستای یک خط عمودی فرضی از سقف به کف به نتیجه قابل پسندی دست یافت.

با نصب تابلویی بلند و افقی و یا چندین تابلوی یک اندازه در کنار هم، می توان طول دیوار را به لحاظ بصری افزایش داد. به طور کلی انگیزه ایجاد قاب در دور یک اثر هنری، برجسته کردن و یا به عبارت دیگر جلوه بخشیدن به آن است و شما هم می توانید این مسئله را امتحان کنید. اگر بر روی دیواری از فضای خانه تان قابی خالی و بدون اثر هنری نصب کنید، خواهید دید که به این ترتیب فضای خالی داخل قاب، اگرچه ممکن است دیوار باشد، ولی از دیگر فضاهای کنار خود متمایز شده است. پس به منظور ایجاد جلوه ای بیشتر برای یک اثر هنری، چهارچوبی لازم است. البته لازم به ذکر است برای قاب کردن یک اثر، صرف نظر از برجسته تر کردن آن، انگیزه های دیگری نیز وجود دارد.

هنگامی که از تابلو به عنوان مکملی تزئینی برای لوازم دیگر محیط یاد می شود، تنها منظور خود اثر هنری نیست بلکه ترکیب آن اثری هنری با قاب و حتی یکی از آن دو می تواند این نقش را در محیط ایفا کند. برای نمونه در فضایی با دیوارهای سبز و مبلمان نارنجی و زرد، به منظور حفظ هماهنگی در محیط از طریق تکرار رنگ ها، نصب تابلویی با قاب نارنجی و یا اثر هنری با رنگ آمیزی گرم مانند نارنجی، قرمز و زرد در کنار رنگ سبز ضروری است. در چنین شرایطی، ممکن است مقصود از نصب تابلو و قاب کردن آن، نمایش دادن اثر هنری و جلوه بخشیدن به آن نباشد. طراحی داخلی و چیدمان لوازم باید پیرو سبک و اندیشه ای خاص در نظر گرفته شود.

پس از آنکه اثر هنری مورد نظر خود را با توجه به مشخصات فضا انتخاب کردید، نوبت به قاب کردن آن می رسد. با توجه به هدف مورد نظرتان برای نصب قاب، به هنگام انتخاب، پیش از در نظر گرفتن هماهنگی میان قاب و دیگر لوازم تزئینی و دکوری محیط، هماهنگی آن را با اثر مورد توجه قرار دهید؛ زیرا به جهت نزدیکی و حضور آن دو در یک قالب، تاثیر بیشتری بر روی هم می گذارند. حتی اگر در شرایطی که اثر هنری چندان مهم نباشد و تنها رنگ های موجود در آن و قاب انتخابی نقش تعیین کننده را دارا باشند، در این مورد هم رعایت هماهنگی باید در راس موارد دیگر قرار بگیرد.

اگر رنگ های به کار رفته درون اثر شما ملایم و کمرنگ است و در محیط به رنگ های شادتری نیاز است، با انتخاب قاب به یکی از رنگ های تند و گرم هماهنگ با محیط، به اثر جلوه ای دیگر ببخشید. برعکس برای آثار هنری شلوغ با رنگ های گرم و تند، انتخاب قاب به یکی از رنگ های ملایم و حتی خنثی ضروری است ولی اگر برای چنین اثر هنری، قابی به رنگ گرم و تند انتخاب کنید باید توازن را از طریق دیگر لوازم تزئینی و دکوری در فضا برقرار سازید در غیر اینصورت محیطی خسته کننده پدید می آید.

گاهی اثر به قدری جذاب است که انتخاب قابی جالب توجه، نه تنها آن را برجسته تر نمی کند، بلکه از جلوه اش می کاهد و با آنکه هدف طراح داخلی، جلب نظر فوری بیننده است، در این شرایط چند راهکار وجود دارد:

  • قاب و حاشیه دور اثر را به یک رنگ تهیه کنید، البته این رنگ باید ملایم و خنثی باشد.
  • قاب را کاملا به رنگ دیوار انتخاب کنید.
  • از قاب کردن صرف نظر کنید، به طوری که تابلو بدون قاب بر دیوار آویخته شود.

گذشته از رنگ، جنس، ضخامت، ابعاد طرح و بافت قاب نیز بر روی اثر هنری و محیط تاثیر می گذارد. انتخاب کلیه گزینه های فوق برای قاب باید مطابق با هدف دکوراسیون محیط صورت گیرد.

همراه با زیوانیتار

زیبایی برای همیشه

4.7/5 - (21 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
گفتگو
1
همراه با زیوانیتار
زیوانیتار
درود
به زیوانیتار خوش آمدید
پاسخگوی شما هستیم